Niewybuchy wciąż groźne dla mieszkańców kujawsko-pomorskiego. Służby ostrzegają

i

Autor: KPP w Lipnie Niewybuchy wciąż groźne dla mieszkańców kujawsko-pomorskiego. Służby ostrzegają

Niewybuchy zagrażają mieszkańcom województwa kujawsko-pomorskiego. Służby ostrzegają

2019-08-27 8:27

Wprawdzie od zakończenia II Wojny Światowej minęło już ponad 70 lat, ale w dawno nieodwiedzanych budynkach, lasach czy na polach wciąż można natrafić na niebezpieczne przedmioty. W ostatnim czasie w powiecie lipnowskim, patrol rozminowania usunął trzy takie niebezpieczne znaleziska.

Materiały wybuchowe stosowane w technice wojskowej są bardzo odporne na działanie warunków atmosferycznych, dlatego pomimo upływu czasu cały czas mogą stanowić zagrożenie.

- W przypadku znalezienia przedmiotu przypominającego niewybuch, za jaki mogą być uznane m.in. pociski, bomby, naboje, granaty czy zapalniki należy zachować szczególną ostrożność i postępować odpowiednio. Przede wszystkim nie należy samodzielnie wykopywać czy przenosić niewybuchów - tłumaczy podkom. Małgorzata Małkińska, oficer prasowy KPP w Lipnie.

Miejsce ich odnalezienia powinno się wyraźnie oznaczyć i zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych, a następnie wezwać odpowiednie służby. Informując o znalezieniu niewybuchu należy podać dokładne miejsce jego odnalezienia, określić wygląd i podać przybliżone gabaryty oraz ilość odnalezionych niewybuchów. Najlepiej pozostawić służbom adres i telefon kontaktowy do siebie, bo czasem dokładne miejsce położenia znaleziska jest trudne do zlokalizowania na rozległym terenie.

W ostatni piątek i sobotę (23 - 24 sierpnia) policjanci z KPP w Lipnie przyjęli trzy zgłoszenia o niewybuchach.

- Jeden z nich – granat ręczny - zabezpieczony został na terenie Lipna w jednym z remontowanych budynków. Dwa pozostałe na otwartym terenie koło zbiornika wodnego w miejscowości Boguchwała odnalazł jeden z mieszkańców. Na miejsce przybył patrol rozminowania, który zabezpieczył i zabrał w celu zdetonowania dwa granaty moździerzowe (kaliber 82 i 160mm) - relacjonuje podkomisarz Małkińska.

Służby podkreślają - z uwagi na suszę i niski poziom wód takich niebezpiecznych znalezisk może być więcej, a nieumiejętne obchodzenie się z nimi może doprowadzić do poważnych obrażeń, a nawet śmierci.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki