Festiwal Wisły to największy w Polsce zlot tradycyjnych statków i łodzi rzecznych. Wisła prezentowana jest tu na dotyk, na skrzypiących, drewnianych łodziach, do których wsiadają tysiące widzów. Wiślaną edukację prowadzi się też na nabrzeżach, gdzie stają stoiska prezentujące wielką wiślaną i rzeczną tradycję. Gdy dzieci majsterkują w drewnie, dorośli kosztują wiślańskich specjałów.
Tu propaguje się wiślaną atmosferę, która cechuje się wzajemną życzliwością i wiarą w pomocnych, przyjaznych sobie ludzi. - Tak działa Wisła! - zapewniają organizatorzy.
W tym roku Festiwal Wisły łączy się z Flisem Obojga Narodów z okazji 450-lecia Unii Lubelskiej, który rusza 26 lipca z Goniądza nad Biebrzą. Z uczestnikami FW19 flisacy spotkają się 10 sierpnia we Włocławku po ponad 400 kilometrach flisu po Biebrzy, Narwi i Wiśle.
Z Włocławka do Torunia
Festiwal Wisły to w tym roku pięć dni z Królową Polskich Rzek. Impreza na dobre rozpocznie się 11 sierpnia (w niedzielę) na Bulwarach Marszałka Józefa Piłsudskiego we Włocławku. Następnego dnia, w poniedziałek 12 sierpnia, przepływa do Ciechocinka. 13 sierpnia, we wtorek, jest na punkcie widokowym im. Michała Kokota w Osieku nad Wisłą w gminie Obrowo. 14 i 15 sierpnia Festiwal Wisły cumuje na Bulwarze Filadelfijskim w Toruniu, gdzie wystąpią zespoły grające muzykę żeglarską, etniczną, folkową, ludową, weselną, pojawią się rękodzielnicy związani z Wisłą i liczne stoiska prezentujące kulinaria w ramach targów "Nadwiślańskie Smaki". Można będzie skosztować potraw i nabyć produkty regionalne z terenów nadwiślańskich, zarówno z południa, jak i północy Polski.
Piękne widoki i bogaty program!
Po drodze z Włocławka do Torunia uczestnicy mogą liczyć na niezwykłe okoliczności natury: wyspy z ostojami dzikiej przyrody, malownicze ruiny średniowiecznych zamków, tajemnicze wraki, tętniące nadwiślańską tradycją i kulturą miasta, urocze wsie o wiślanym rodowodzie, a także niebezpieczne rafy kamienne i zapierający dech punkt widokowy.
W programie festiwalu są również m.in. darmowe rejsy dla publiczności, liczne występy i pokazy, przepływanie Wisły wpław, prezentacja sprzętu wojskowego, liczne parady, w tym nocne z wykorzystaniem pirotechniki, a na zakończenie świetlno-muzyczne widowisko z udziałem kilkudziesięciu tradycyjnych łodzi i statków rzecznych.
Czyż nie brzmi wspaniale?
Program i szczegóły znajdziecie na: festiwalwisly.pl
Artykuł sponsorowany