Spis treści
- Podgórz, czyli rejon Torunia z niezwykłą historią
- Wybuch na Podgórzu. Przejmująca historia z Torunia
- Więcej fascynujących historii z Podgórza. Wywiad
Podgórz, czyli rejon Torunia z niezwykłą historią
Jedziemy pod wiaduktem, następnie skręcamy w prawo. I oto jest - Podgórz, czyli ważny element toruńskiego lewobrzeża. Niemal natychmiast naszym oczom ukaże się Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła, kojarzony z Franciszkanami. Warto wiedzieć, że Podgórz uzyskał lokację miejską w 1611 roku, a do Torunia został włączony tuż przed II wojną światową (1938). Podobnie jak Rubinkowo, Podgórz to kopalnia z ciekawostkami. 24 stycznia 1945 roku mieszkańcami wstrząsnął wybuch, określany później jako największa katastrofa wojenna Torunia. Do wybuchu browaru doszło chwilę przed wycofaniem się niemieckich wojsk z dzisiejszego Podgórza. Dalszy ciąg materiału znajdziecie pod obszerną galerią ze zdjęciami z Podgórza.
Wybuch na Podgórzu. Przejmująca historia z Torunia
Wybuch zniszczył 240 budynków na toruńskim Podgórzu. Do tej pory znajduje się tam tablica pamięci. O tym fatalnym w skutkach zdarzeniu opowiedziała nam toruńska działacza Anna Lamers. Rozmawiała z nią Marta Łazarska.
Na torze stały dwa wagony z amunicją. Nie wiadomo w jakich okoliczności one wybuchły, ale zmiotły nie tylko stojący tam browar, ale też i okoliczne budynki. Zginęło 31 osób, w tym dużo dzieci. Nie policzono żołnierzy niemieckich, którzy leżeli w szpitalu polowym, ulokowanym w piwnicy browaru - powiedziała Lamers.
W 2011 roku odsłonięto tablicę z nazwiskami polskich ofiar, którzy zginęli w wyniku eksplozji wagonów przy ulicy Poznańskiej. Anna Lamers opisuje to zdarzenie jako "największą katastrofę, jaka przydarzyła się Toruniowi podczas II wojny światowej". Zdarzenie zmieniło strukturę ulicy, całego systemu. - Sam browar był jednym z najbardziej znanych w regionie, to był produkt sam w sobie, a właściwie przestał istnieć - podkreśliła działaczka.
Więcej fascynujących historii z Podgórza. Wywiad
Wybuch ze stycznia 1945 roku to zaledwie ułamek historii Podgórza, którą przedstawiła Anna Lamers w rozmowie z Martą Łazarską. Poniżej zamieszczamy wywiad z toruńską działaczką. Niebawem kolejne historie, tym razem z Chełmińskiego Przedmieścia. W planach mamy przedstawienie większości znanych i lubianych rejonów grodu Kopernika. Zachęcamy do dzielenia się swoimi wspomnieniami na naszym profilu na Facebooku.
Miasto szkatułkowe, czyli małżeństwo z rozsądku z Toruniem w tle. Skąd wziął się tam Zamek Dybowski, a skąd sielski klimat? Tajemnice Podgórza, Rudaku, Stawek, Czerniewic, Piasków i Glinek odkrywa Anna Lamers