Inwestycje w Toruniu

Niezwykłe odkrycia w centrum Torunia. Ekspert wyjaśnia, co tam znaleźli

2024-07-29 14:58

Trwają prace związane z budową ciepłociągu PGE w centrum Torunia. Wiążą się one m.in. z odkryciami archeologicznymi. Na terenie grodu Kopernika znaleziono budynek dawnej karczmy. To z pewnością nie koniec.

Budowa ciepłociągu PGE w Toruniu. Połączy ECF Camerimage z siecią

Powiedzieć, że ta inwestycja wzbudza dużo emocji wśród mieszkańców Torunia, to nic nie powiedzieć. Już gdy poznaliśmy pierwsze plany, dotyczące studia ECF Camerimage, mieszkańcy podzielili się na zwolenników i przeciwników. Budowa ciepłociągu wiąże się m.in. z utrudnieniami dla kierowców, z którymi trzeba się zmierzyć w centrum miasta. Powinny się one zakończyć w połowie sierpnia. 

- Na odcinku od skrzyżowania ulicy Wały gen. Sikorskiego z al. Solidarności do skrzyżowania ulicy Wały gen. Sikorskiego z al. Jana Pawła II zamknięty został ruch kołowy na jezdni północnej. Jezdnia południowa pozostanie czynna. Zachowany został również ruch komunikacji miejskiej. Tramwaje i autobusy kursuja bez zmian. Ruch na ulicach sąsiadujących pozostaje bez zmian. Objazdy zaplanowano ulicami przy pl. Św. Katarzyny, Dobrzyńską, Przy Kaszowniku, Odrodzenia i Czerwona Droga oraz ulicami Uniwersytecką, Odrodzenia i Czerwona Droga - informowała nas rzeczniczka MZD w Toruniu, Agnieszka Kobus-Pęńsko.

Niezwykłe odkrycia archeologiczne w centrum Torunia

Budowa ciepłociągu wiąże się również z odkryciami archeologicznymi. Na ulicy Czerwona Droga znaleziono budynek karczmy. 

- Nie wiem, czy mamy do czynienia z Fortuną, czy Jeruzalem, ale jest tam bardzo dużo ciekawych zabytków. Przede wszystkim kości, ale również wiele ceramiki importowanej z Holandii - powiedział dziennikarzowi Radia GRA Mariusz Ciszak, kierownik badań archeologicznych.

Na portalu gra.fm czytamy, że budowa ciepłociągu PGE to świetna okazja dla archeologów i historyków, którzy od lat badają temat dokładnej lokalizacji kościoła św. Wawrzyńca. Część sakralna Chełmińskiego Przedmieścia fascynuje ekspertów. 

- Mury, które odkryliśmy, to trzy różne mury. Chronologicznie trzymają się swojego stulecia. Pod tymi murami mamy dwa cmentarze. Jeden jest związany z kościołem św. Krzyża, drugi z kościołem św. Wawrzyńca. Tutaj zabytkami są relikty architektury, które rozszerzają naszą wiedzę o tym, w jakim miejscu te zabytki były - dodał Mariusz Ciszak.

Źródło: gra.fm, informacja własna

Galeria ze zdjęciami: Niesamowite odkrycia na Bulwarze Filadelfijskim w Toruniu

Policjanci z Torunia zaskoczyli kierowców dronem. Wszystko się wydało

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki