Niż genueński. Co to jest? Na czym polega?
Niż genueński powstaje w północno wschodniej części Włoch w okolicach Genui. Jak informują Polscy Łowcy Burz w zależności od rozkładu układów barycznych, a zwłaszcza wyżów blokujących ruch mas powietrza, niż ten może się poruszać po kilku trajektoriach a mianowicie: Vb, Va, Vd. Dla nas najbardziej niebezpieczny jest niż o trajektorii Vb. - W ciepłych porach roku: wiosna, lato, jesień powoduje on potężne i długotrwałe opady deszczu, natomiast zimą powodują one bardzo silne opady śniegu... ciężkiego i mokrego śniegu - czytamy na stronie PŁB. Niż genueński wkrótce dotrze do Polski. Synoptycy przewidują, że może on doprowadzić do załamania pogody w połowie lipca. Szacuje się, że niż będzie obecny nad Polską 14 lipca. Jednak już lada moment będziemy odczuwać jego oddziaływanie. IMGW przewiduje, że tej nocy mogą wystąpić lokalne burze z gradem i silnym wiatrem.
Zobacz koniecznie: Burze w Polsce. Sprawdź, gdzie jest burza! [RADAR BURZOWY, MAPY]
Niż genueński. Czy jest groźny?
Jak wynika z informacji Polskich Łowców Burz niż genueński jest odpowiedzialny za wiele groźnych zjawisk, które mogliśmy obserwować w Europie i w Polsce na przestrzeni ostatnich lat. - Niż typu genueńskiego doprowadza do bardzo niebezpiecznych zjawisk. W 1997 roku wywołał on "Powódź 1000-lecia" podobnie jak w 2010 - podają "Łowcy". Niestety, doskonale znamy obrazki z tamtych lat. Domy zalane po sam dach, ogromne zniszczenia i spustoszenie - oby w tym roku udało się uniknąć takiego scenariusza.
Czytaj również: Pogoda. Niż genueński zbliża się do Polski! Doprowadził do powodzi tysiąclecia w 1997 r. Możliwe trąby powietrzne!