Odpust zupełny - co to jest?
Odpust to w nauce Kościoła katolickiego pojęcie oznaczające darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy. Przebaczenie grzechów nie zwalnia jednak z kary doczesnej na ziemi lub w czyśćcu. Przynosi je dopiero odpust, którego udziela Kościół. Ofiarowanie odpustu zupełnego zmarłym uwalnia więc grzeszników od kary po śmierci. Odpust może być zupełny, jeśli jest darowaniem całej, przewidzianej przez Boga kary lub cząstkowy - jeśli jest tej kary zmniejszeniem. Odpust może być udzielony żywym lub zmarłym i dotyczy wyłącznie chrześcijan. Jak się można domyślić - w 2020 roku warunki uzyskania odpustu zupełnego są inne niż w poprzednich latach, a wszystko przez pandemię koronawirusa. Nadal jednak do trzech podstawowych warunków uzyskania odpustu należą: spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach Ojca Świętego
Czytaj też: Dzień Zaduszny. Czym są Zaduszki? Czy to dzień wolny? Czy trzeba iść do kościoła? [2 LISTOPADA]
Spis treści
- Odpust zupełny - co to jest?
- Odpust zupełny 2020 - warunki. Jak uzyskać?
- Odpust zupełny 2020. Do kiedy można uzyskać?
Odpust zupełny 2020 - warunki. Jak uzyskać?
- W tym roku ze względu na sytuację epidemiczną decyzją Stolicy Apostolskiej możemy uzyskać odpust za bliskich zmarłych nie tylko w oktawie uroczystości Wszystkich Świętych, ale przez cały listopad. Również osoby chore i starsze, które z różnych powodów nie mogą opuszczać domu, mogą w tym czasie uzyskać odpust zupełny dla dusz czyśćcowych - czytamy na stronie diecezji toruńskiej.
- Odpust zupełny dla osób nawiedzających cmentarz i modlących się, choćby tylko w myśli, za zmarłych przez poszczególne osiem dni, zwykle ustanowiony jedynie na dni od 1 do 8 listopada, dla pożytku wiernych może być przeniesiony na inne osiem dni listopada. Dni te, dowolnie wybrane przez poszczególnych wiernych, mogą być od siebie oddzielone - czytamy w dekrecie, który przekazała Penitencjarnia Apostolska.
Odpust zupełny 2020. Do kiedy można uzyskać?
Z dekretu Penitencjarni Apostolskiej wynika także, że odpust zupełny związany z dniem 2 listopada, ustanowiony na Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych dla tych, którzy pobożnie nawiedzają i odmawiają tam „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”, może być przeniesiony nie tylko na niedzielę poprzedzającą lub następującą, albo na sam dzień Uroczystości Wszystkich Świętych, ale także na inny dzień listopada, dowolnie wybrany przez poszczególnych wiernych.
Osoby starsze, chore i ci wszyscy, którzy z poważnych powodów nie mogą opuścić domu, na przykład ze względu na zakazy gromadzenia się licznych wiernych w miejscach świętych, będą mogli uzyskać odpust zupełny, jeśli tylko łącząc się duchowo z tymi wiernymi, którzy pobożnie nawiedzają miejsca święte, oraz wykluczając wszelkie przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu i mając intencję kiedy to tylko będzie możliwe spełnić trzy zwyczajne warunki (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach Ojca Świętego), odmówią pobożnie modlitwy za zmarłych przed obrazem Pana Jezusa lub Najświętszej Maryi Panny (na przykład jutrznię i nieszpory z oficjum Liturgii godzin za zmarłych, Różaniec, Koronkę do Bożego Miłosierdzia i inne modlitwy za zmarłych bliskich ich sercu), albo jeśli podejmą medytacyjną lekturę jednego z fragmentów Ewangelii z liturgii za zmarłych, lub też jeśli wypełnią uczynki miłosierdzia poprzez ofiarowanie Bogu cierpień i niedogodności swego życia.
- Aby ten dostęp do łaski Bożej, udzielanej władzą kluczy Kościoła, stawał się łatwiejszy ze względu na miłosierdzie duszpasterskie, niniejsza Penitencjaria gorąco prosi, aby wszyscy kapłani posiadający odpowiednie uprawnienia, oddali się z gorliwością i wielkodusznością celebracji Sakramentu Pokuty i udzielali Komunii Świętej chorym - czytamy w dekrecie, opublikowanym TUTAJ.