Nagrody rozdano po raz 24. Razem z tegorocznymi laureatami uhonorowano do tej pory 265 osób. Nagrody są przyznawane osobom fizycznym raz w roku, za szczególne osiągnięcia w poprzednim roku kalendarzowym lub za całokształt działalności.
- Jesteśmy w gronie drogich nam i dostojnych laureatów. Podczas tej corocznej uroczystości wszyscy przeżywamy więź z Toruniem, z ludźmi, którzy decydują o wartości miasta. W tym roku nagrody odbierają 22 osoby. Oni wpływają na losy naszego miasta i za to laureatom serdecznie dziękuję - powiedział prezydent Michał Zaleski do gości uroczystej gali.
W roku 2019 nagrody przyznano w 13 kategoriach. Otrzymali je:
Sławomir Intek – w kategorii przedsiębiorczość i ekonomia społeczna
Właściciel Pracowni i muzeum witraży Intek-Art. Sławomir Intek na toruńskiej Starówce pracuje od 1992 roku, tworząc unikatowe prace ze szkła. Od lat kontynuuje techniki i metody dawnych mistrzów toruńskiego rzemiosła witrażowego. Prace, które wyszły spod jego ręki to przedmioty wyposażenia wnętrz, szklane gadżety, ale również wyroby artystyczne. Dzieła toruńskiego rzemieślnika i efekty działań konserwatorskich można oglądać w kraju i zagranicą. W skład jego pracowni przy ulicy Szewskiej wchodzi także Muzeum Witraży, w którym można poznawać tajniki średniowiecznego warsztatu. Muzeum gości dzieci, młodzież i dorosłych, którym przekazuje swoją pasję do tej zanikającej profesji.
Elżbieta Szczypińska – w kategorii innowacyjne metody stosowane w edukacji dzieci i młodzieży
Twórczyni "Małej Rewii". Toruński Teatr „Mała Rewia” to niezwykłe przedsięwzięcie artystyczne założone 27 lat temu i prowadzone do dziś przez Elżbieta Szczypińska. Pomysł utworzenia dziecięcego zespołu wokalno-tanecznego narodził się, kiedy wróciła do Polski ze stanów Zjednoczonych. Tam zachwyciła się musicalem i w roku 1992 zaproponowała młodym torunianom „muzyczną podróż”. Pierwszy program „Z Ciuchcią przez świat” uzmysłowił jej, że możliwości formowanego zespołu są ogromne. Kolejne programy przybliżały dzieciom kulturowe wartości innych krajów. Bardzo szybko przyszły sukcesy: cykl musicalów w Telewizji Polskiej, nagrody na ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach, występy ze znakomitymi artystami estradowymi, teatralnymi i operowymi i w kraju i za granicą. Wielu jej wychowanków kontynuuje dziecięce pasje w dorosłym życiu zawodowym.
Dr hab. Grażyna Dąbrowska, dr Justyna Boniecka, Olga Narbutt – w kategorii nauka
Zespół naukowców z zakładu genetyki UMK – dr hab. Grażyna Dąbrowska, dr Justyna Boniecka oraz Olga Narbutt, opracował rozwiązanie dla rolnictwa, ogrodnictwa i leśnictwa. Wynaleziono nowatorski sposób przygotowania nasion do siewu. Zastosowano w nim biologiczny stymulator, przyjazny dla środowiska. Wynalazek szczególnie wydajnie wpływa na zwiększenie plonów rzepaku. Biostymulator może być stosowany także do przygotowania materiału siewnego innych roślin. Mikroorganizmy zawarte w stymulatorze BioS potrafią usuwać ze środowiska m.in. metale ciężkie, zasolenie, przyspiesza także kiełkowanie roślin, stymuluje ich wzrost i zwiększa plonowanie. Koszt produkcji jest niski, a zastosowanie łatwe. Biostymulator to efekt wieloletniej pracy, doświadczeń i interdyscyplinarnego sposobu łączenia nauki z praktyką.
Lek. med. Piotr Hubert – w kategorii ochrona zdrowia
Dr Piotr Hubert od początku swojej pracy zawodowej czyli 1974 roku jest związany ze Specjalistycznym Szpitalem Miejskim im. M. Kopernika w Toruniu. Przeszedł wszystkie stopnie awansu zawodowego od młodszego asystenta do koordynatora oddziału chirurgii. Mimo odejścia na emeryturę nadal operuje pacjentów, leczy ich i wspiera. Tak jak nauczyli go na początku kariery zawodowej wybitni lekarze. Dr Hubert jest jednym z twórców odrodzonego samorządu lekarskiego w naszym regionie, wielokrotnie pełnił różne funkcje w samorządzie lekarskim od delegata po wiceprezesa, był też desygnowany przez izbę lekarską na kierownika specjalizacji oraz opiekuna młodych kadr medycznych. W życiu kieruje się jedną z zasad: najważniejszy jest pacjent, a przysięga Hipokratesa nie straciła na aktualności
Martyna Wojtczak, Andrzej Ziółkowski – w kategorii wydarzenie kulturalne
Organizatorzy Coperniconu. Copernicon to trzydniowe wydarzenie przygotowywane dla miłośników literatury, gier, popkultury i fantastyki w najróżniejszych formach – coś dla siebie znajdą tutaj miłośnicy książek, filmów, seriali, gier wideo i planszowych. Koordynatorem programu Coperniconu jest Martyna Wojtczak.
W 2018 odbyła się 9. edycja Festiwalu, w organizację którego włącza się wiele instytucji: szkoły, uczelnie, placówki kultury. Festiwal odbywa się w wielu miejscach toruńskiej Starówki. W ubiegłym roku w Copernikonie uczestniczyło kilka tysięcy osób.
Od 2012 roku do 2018 organizatorem był Andrzej Ziółkowski ze Stowarzyszenia Miłośników Gier i Fantastyki Thorn. Festiwal przygotowywany jest przez cały rok przez blisko 100 osób, imprezę obsługuje 300 wolontariuszy.
Krystyna Szalewska-Gałdyńska - w kategorii człowiek kultury
Krystyna Szalewska-Gałdyńska – toruńska graficzka, malarka, rysowniczka. Swoją twórczość prezentowała na wystawach krajowych i zagranicznych. Podczas swojej 45-letniej pracy artystycznej była wielokrotnie nagradzana. Artystka jest znana także z dobroczynności - przekazuje swoje obrazy na aukcje, z których dochód jest przeznaczany dla potrzebujących. Darowuje także swoje dzieła organizacjom i stowarzyszeniom zbierającym fundusze na budowę sanktuariów i pomników. Krystyna Szalewska jest też poetką. Za chwile wyjdzie jej trzeci tomik poetycki „Adoracje, Notatnik duchowy”.
Barbara Kwiatkowska, Monika Jędrzejewska-Gmiterek, Piotr Sokoll, Krzysztof Bartoszyński, Michał Gmiterek - w kategorii ochrona dziedzictwa narodowego
Pomysłodawcy i twórcy Miejskiego Konkursu Historycznego. Konkurs to przedsięwzięcie odgrywające istotną rolę w kształtowaniu tożsamości regionalnej wśród młodych ludzi dbających o dziedzictwo kulturowe i historyczne poprzednich pokoleń. Organizatorem konkursu jest VIII Liceum Ogólnokształcące i Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego oraz Wydział Edukacji Urzędu Miasta Torunia. Konkurs realizuje 5-osobowy zespół: Barbara Kwiatkowska, Monika Jędrzejewska-Gmiterek, Piotr Sokoll, Michał Gmiterek i Krzysztof Bartoszyński - kierownik konkursu. Konkursowi w finale towarzyszą spektakle historyczne. To widowiska przygotowane przez uczniów VIII Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół Spożywczy pod kierunkiem nauczycielki Moniki Jędrzejewskiej-Gmiterek. Michał Gmiterek podjął się roli scenografa widowisk, a nauczycielka historii i języka niemieckiego Barbara Kwiatkowska zajmuje się dokumentacją związaną z kwalifikacją uczestników konkursu. Przez 20 edycji konkursu uczestniczyło w nim 10 tysięcy uczniów.
Konkurs „ Dzieje Torunia” promuje nasze miasto w regionie i przyczynia się do pielęgnacji tradycji, upamiętniania historycznych wydarzeń, miejsc oraz postaci.
Adriana Andrzejewska i Mikołaj Kuras - w kategorii promocja miasta
Adriana Andrzejewska i Mikołaj Kuras z Torunia wybrali się w podróż dookoła świata. Przez blisko rok z flagą Torunia przytroczoną do plecaka przemierzyli kilkanaście krajów na kilku kontynentach. Swoją przygodę rozpoczęli w Rio de Janeiro. Zwiedzili: Brazylię, Paragwaj, Argentynę, Chile, Boliwię i Peru, polecieli także do Stanów Zjednoczonych, by poznać Kalifornię, Arizonę i Nevadę, zachwycali się azjatyckimi krajami: Wietnamem, Laosem, Tajlandia i Malezją. Ciepło wspominają Australię i Nową Zelandią. W swojej podróży spotkali wielu przyjaznych ludzi, także toruńczyków. Podróż relacjonowali na blogu rokwloczykija.pl oraz w Polskim Radiu PiK, w którym Ada od lat pracuje jako dziennikarka. Podczas wyprawy pokazywali Toruń z jak najlepszej strony, zachęcając do jego odwiedzenia.
Podróż trwała od listopada 2017 do października 2018 roku. Być może wybiorą się w kolejną, ale teraz raczej w chłodniejsze rejony świata.
Kazimierz Stafiej – w kategorii sport
St. bryg. Kazimierz Stafiej jest pierwszym w Polsce organizatorem międzynarodowych zawodów „Najtwardszy Strażak” przeprowadzanych w Toruniu od 2009 roku. Do tej pory takie zawody organizowane były tylko za granicą. Toruńscy strażacy wracali z nich z wieloma pozytywnymi wrażeniami. Zawody te pokazują jak odpowiedzialnym i wymagającym jest zawód strażaka. Świetna organizacja i atrakcyjność konkurencji rozgrywających się w scenerii starówki ściągają do Torunia zawodników z Polski i różnych zakątków świata, a w ślad za nimi setki kibiców i turystów. Do 31 maja 2019 r. st. bryg. Kazimierz Stafiej pełnił funkcję Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu. Po 35 latach pracy przeszedł na emeryturę.
Iwona Grużlewska i Wojciech Szymański – w kategorii wydarzenie sportowe
Iwona Gruźlewska i Wojciech Szymański to organizatorzy Toruńskiego Biegu im. Jana Pawła II. Pomysł na organizację tego wydarzenia narodził się w Szkole Podstawowej nr 13, noszącej imię Jana Pawła II. Celem imprezy była popularyzacja biegania wśród dzieci i młodzieży oraz uczczenie pamięci patrona Szkoły. W XII edycji Biegu w 2018 roku wzięło udział półtora tysiąca młodych torunian.
W tym biegu wszyscy zawodnicy otrzymują pamiątkowe medale, nagrody rzeczowe i niespodzianki, najlepsi - puchary. Imprezę wspierają liczni fundatorzy, jednak największy ciężar – bo organizacyjny ponosi społeczność Szkoły Podstawowej nr 13, między innymi koordynator imprezy Iwona Grużlewska, na co dzień nauczycielka przyrody oraz dyrektor szkoły, Wojciech Szymański.
Katarzyna Gucajtis – w kategorii postawa obywatelska lub ofiarność
Katarzyna Gucajtis w 2005 roku, jako wolontariusz, zaangażowała się w działalność toruńskiej Fundacji Światło, pomagając pacjentom będącym w śpiączce. Jej kreatywność, umiejętność stosowania różnorodnych form terapii, a także chęć pogłębiania swojej wiedzy sprawiła, że powierzono jej funkcję Koordynatora Fundacji światło i logopedy na Oddziale Zakładu Opiekuńczo-leczniczego. Praca zawodowa nie ogranicza jej aktywności społecznej. Katarzyna Gucajtis od 10 lat jest członkiem Toruńskiej Teatralnej Grupy Efata, razem z innymi ludźmi dobrej woli pokazuje widzom, że „że jest życie w śpiączce”. Jest też aktywnym wolontariuszem Akademii Walki z Rakiem, organizuje m.in. kampanie edukacyjne poświęcone profilaktyce.
Jerzy Piotrowiak – w kategorii ochrona środowiska naturalnego
Jerzy Piotrowiak – ekonomista z wykształcenia, z zamiłowania ekolog, od blisko 20 lat jest zaangażowany w organizację wielu wydarzeń o charakterze edukacyjnym i naukowo-technicznym, których celem jest ochrona środowiska. Jerzy Piotrowiak jest organizatorem lub współorganizatorem takich wydarzeń jak: obchody Europejskiego Dnia Bez Samochodu, Miejski konkurs „Toruń ogrodem”, Międzynarodowy Festiwal fotografii i Filmu Przyrodniczego „Sztuka Natury”. Jest także członkiem zespołu redakcyjnego Kujawsko-Pomorskiego Czasopisma Ekologicznego „Eko-Przyjaciel”. Staje w obronie środowiska naturalnego w trosce o przyszłe pokolenia.
Halina Mazurkiewicz - w kategorii turystyka
Halina Mazurkiewicz uwielbia klimat bocznych uliczek Torunia, które przywołują klimat średniowiecznego miasta. Z wykształcenia jest fizykiem i bibliotekarzem, ale wybrała zawód przewodnika. Od 1993 r. jest jednym z organizatorów spacerów z przewodnikiem po mieście. Jej wielką pasją jest praca z dziećmi. Od lat organizuje konkurs Katarzynkowy dla najmłodszych na szczeblu miejskim i wojewódzkim.
Halina Mazurkiewicz jest Prezesem Oddziału Przewodnickiego PTTK i Prezesem Koła Przewodników. W 2018 roku zainicjowała i zrealizowała pomysł uhonorowania wybitnego toruńskiego fotografika - Olgierda Gałdyńskiego.
Wszystkim wyróżnionym serdecznie gratulujemy!
Poniżej znajdziecie kilka zdjęć z uroczystości. Autorem jest Sławomir Kowalski z Urzędu Miasta Torunia.