Polecany artykuł:
Pełnia Robaczego Księżyca - co to jest?
Nazwa pochodzi od rdzennych Amerykanów, którzy zaobserwowali, że podczas występowania ostatniej zimowej lub pierwszej wiosennej pełni Księżyca, wraz ze wzrostem temperatury po zimie, na rozmokniętą ziemię wypełzają dżdżownice i robaki. To samo zjawisko nosi również inną nazwę: Pełnia Klonowego Księżyca. A to dlatego, że na przełomie zimy i wiosny w klonach zaczynają pojawiać się pierwsze soki.
Czytaj też: Uwaga na kleszcze i... myszy! Naukowcy ostrzegają przed groźną plagą
Pełnia Robaczego Księżyca - kiedy obserwować?
Zjawisko będzie można podziwiać już w najbliższy czwartek, 21 marca, czyli w pierwszym dniu kalendarzowej wiosny. Najlepiej spojrzeć w niebo nad ranem, około godziny 3:00.
Do obserwacji pełni Księżyca nie jest wymagany żaden specjalistyczny sprzęt. Najważniejsze warunkiem jest bezchmurne niebo. Tak jak w przypadku pereseidów, leonidów i innych - pogoda ma kluczowe znaczenie. Dla lepszego efektu warto wybrać się za miasto, z dala od zabudowań i źródeł światła, które powodują na niebie tzw. "zanieczyszczenie świetlne". Mogą to być np. okolice Przysieka.
Pełnia Robaczego Księżycą w Toruniu - pogoda nie pokrzyżuje nam planów?
- Noc będzie pochmurna i cieplejsza od poprzedniej (bez mrozu) - informuje Rafał Maszewski z serwisu pogodawtoruniu.pl. Miejmy nadzieję, że do godziny 3:00 przynajmniej w jakimś stopniu się pogodzi...
Zobacz też: