Będzie remont

Popadająca w ruinę perła odzyska dawny blask. Podpisano już umowę

2024-12-17 13:35

Choć dziś nie przedstawia się zbyt zachęcająco, to już za dwa lata ma olśniewać blaskiem! Ta istna perła, a dokładnie wyjątkowy pałac w Nawrze nieopodal Torunia ma zostać poddany remontowi konserwatorskiemu. Pierwsze dokumenty zostały podpisane, więc to tylko kwestia czasu, a wyjątkowy zabytek zacznie przyciągać tłumy.

Spis treści

  1. Klasycystyczny pałac w Nawrze to perła województwa kujawsko-pomorskiego
  2. Będzie remont! Ikona architektury odzyska dawny blask

Klasycystyczny pałac w Nawrze to perła województwa kujawsko-pomorskiego

Województwo kujawsko-pomorskie jest jednym z piękniejszych regionów naszego kraju. To właśnie tam znajdziemy uwielbiane przez turystów lokalizacje, m.in. Toruń, Bydgoszcz czy popularny wśród kuracjuszy Ciechocinek. Mało kto jednak wie, że to właśnie tutaj znajduje się także prawdziwa perełka architektoniczna, która od lat popadała w ruinę, lecz teraz wszystko może się zmienić. 

Mowa o pałacu w Nawrze, a dokładnie o pałacu Kruszyńskich/Sczanieckich z 1804 roku zaprojektowanym przez wybitnego architekta Hilarego Szpilowskiego. Obiekt przetrwał naprawdę wiele, w tym okres II wojny światowej, która niestety pozostawiła po sobie sporo śladów. Okazuje się jednak, że lada moment zapomnimy już o zniszczonych elewacjach i wnętrzach.

Będzie remont! Ikona architektury odzyska dawny blask

W ostatnim czasie Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa w Toruniu poinformowało o świetnej nowinie, a mianowicie o podjęciu konkretnych działań w kierunku wyremontowania kultowego pałacu w Nawrze! Ta wiadomość zaskoczyła i ucieszyła wielu miłośników architektury oraz turystów. 

Dziś, 9 grudnia 2024 r., w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego podpisana została umowa z Firmą Budowlaną Dolmar Jasiński Grzegorz — Głównym Wykonawcą remontu budowlano-konserwatorskiego zabytkowego zespołu pałacowo-parkowego w Nawrze oraz jego adaptacji do funkcji muzealnych [...] Pracami objęte zostaną istniejące budynki: pałac, oficyna wschodnia i oficyna zachodnia, dom ogrodnika, budynek gospodarczy i lodownia. Wymienione obiekty podlegać będą pracom konserwatorskim i restauratorskim - czytamy w poście na Facebooku.

Umowa na remont obiektu opiewa na kwotę 39 mln zł, pracę mają zakończyć się w ciągu dwóch lat, a docelowo na miejscu powstać ma muzeum ziemiaństwa i wsi.

W naszej galerii zdjęć poniżej znajdziecie aktualne fotografie obiektu oraz wizualizacje po remoncie.

Pałac Krasińskich otwarty dla wszystkich. Skarby w centrum Warszawy

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki