Spis treści
- Post ścisły - kiedy obowiązuje?
- Post ścisły, czyli jaki? Te zasady obowiązują
- Post ścisły - co wolno jeść?
Post ścisły - kiedy obowiązuje?
Post ścisły - w te dni trzeba jeść inaczej
Post ścisły jest bardzo ważny dla rzymskich katolików. Są takie dwa dni w kalendarzu, gdy praktykujący nie wyobrażają sobie hucznych zabaw i spożywania tego co zazwyczaj. Kiedy zatem obowiązuje post ścisły? Pierwsza jest Środa Popielcowa, otwierająca Wielki Post. Drugi taki dzień przypada podczas Wielkiego Tygodnia i jak zapewne domyślacie się już, o który chodzi. Mowa o Wielkim Piątku, czyli dniu śmierci Jezusa Chrystusa. Jego zbawcza męka jest przyczynkiem do pogrążenia się w zadumie.
Czytaj też: Święcenie Pokarmów. Jak poświęcić koszyczek wielkanocny w domu? Treść modlitwy
Post ścisły, czyli jaki? Te zasady obowiązują
Co wolno w czasie postu ścisłego?
Zgodnie z prawem Kościoła w Polsce, post ścisły obowiązuje osoby pełnoletnie do rozpoczęcia 60. roku życia. W Polsce zgodnie z wytycznymi Episkopatu Polski z 2014 r. post ścisły oznacza spożycie jednego posiłku do syta i dwóch niepełnych. Mamy tu do czynienia z połączeniem postu ilościowego z jakościowym. W tych dniach powinniśmy się powstrzymać od podjadania i przygotowywania ulubionych posiłków, np. słodkości. Pozostaje ważne pytanie - co wolno jeść w Środę Popielcową i Wielki Piątek. Jest kilka ciekawych rozwiązań, które warto omówić.
Czytaj także: Droga Krzyżowa w Wielki Piątek: Gdzie oglądać? [TRANSMISJA ONLINE, TRANSMISJA W TELEWIZJI]
Post ścisły - co wolno jeść?
Najważniejszą zasadą podczas postu ścisłego jest powstrzymanie się od spożywania pokarmów mięsnych. Uwaga! Wyjątkiem są ryby. Jeżeli mamy ochotę np. na panierowanego dorsza, to kościół nie widzi tutaj przeszkód. Polacy nierzadko stawiają także na śledzie w occie lub śmietanie. Dwa skromne posiłki w ciągu dnia powinny wyglądać jak np. śniadanie. Polecane są sałatki, lekkie zupy i popularne w kraju pierogi.
Wielkanoc 2021 przypada 4 kwietnia. W tę niedzielę wiele rodzin zamierza się spotkać na wspólnym śniadaniu, skosztować ukochanych potraw i złożyć sobie najpiękniejsze życzenia. Niestety pandemia koronawirusa sprawiła, że Niedzielna Wielkanocna upłynie nam w towarzystwie nieprzyjemnych obostrzeń.
Wszystko o Wielkanocy 2021: