prof. Ważny

i

Autor: Facebook

Archeologia

Naukowcy z UMK w Toruniu badają grobowce w Turcji. To poszukiwacze króla Midasa

2023-08-17 15:53

Gordion to polityczna i kulturalna stolica starożytnego królestwa Frygii, pochodząca z wczesnej epoki żelaza - położona jest na terenie zachodnio-centralnej Anatolii w dzisiejszej środkowej Turcji. To tam właśnie pracowali uczeni z UMK w Toruniu.

Zespół archeologiczno-dendrochronologiczny na terenie wykopalisk w Gordion: Hakkan Çelik, Ünal Akkemik, Tolga Celik, Anna Elzanowska (Materiały prasowe UMK)

i

Autor: UMK

Na równi z Troją

Na stanowisku archeologicznym, pod względem znaczenia naukowego stawianym na równi z Troją, toruńscy naukowcy pod kierownictwem prof. Tomasza Ważego zajmowali się m.in. kurhanem mitycznego króla Midasa.

Frygijczycy przybyli tutaj najprawdopodobniej z Bałkanów, zasiedlając zachodnią część Płaskowyżu Anatolijskiego po upadku imperium hetyckiego, który nastąpił po roku 1200 p.n.e. i najazdach tzw. Ludzi Morza.

Kurhan Midasa

Badania drewna oraz pozostałości węgli drzewnych prowadzone przez naukowców Uniwersytetu Mikołaja Kopernika obejmują zarówno odsłaniane pozostałości miasta, jak i ogromny kurhan (tumulus) mitycznego króla Midasa, dominujący nad okolicą. Wokół Gordion można doliczyć się łącznie 125 tumulusów, z których dotychczas przebadana została zaledwie jedna trzecia.

Poszukiwacze zaginionego króla

Badania dendrochronologiczne polscy naukowcy z UMK prowadzą wspólnie z Istanbul University-Cerrahpasa na specjalne zaproszenie misji archeologicznej Uniwersytetu Pensylwanii, prowadzącej systematyczne wykopaliska w Gordion

Tumulus Midasa został usypany na wysokość ok. 60 m i ma średnicę ponad 300 m. Przestrzeń między grobowcem a ścianami była wypełniona małymi kamieniami. Wnętrze wzgórza ukrywało w pełni wyposażoną komorę grobową ze szkieletem władcy. Zawartość grobowca eksponowana jest obecnie w Muzeum Archeologicznym w Ankarze. Do dziś znakomicie utrzymana komora wykonana została z solidnych bali jałowcowych oraz sosnowych i jest najstarszą zachowaną budowlą drewnianą na świecie. – Wiek drzew użytych do budowy przekraczał w pojedynczych przypadkach nawet 900 lat – mówi prof. Ważny z Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego UMK.

Źródło: Poszukiwacze króla Midasa. Naukowcy z UMK badają grobowce w Turcji

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki