Przełomowy moment dla UMK w Toruniu! Uzyskał status uczelni badawczej!

i

Autor: Mariusz Luda / Radio ESKA Przełomowy moment dla UMK w Toruniu! Uzyskał status uczelni badawczej!

Przełomowy moment dla UMK w Toruniu! Uzyskał status uczelni badawczej!

2019-10-30 15:00

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu – jako jedna z 10 polskich uczelni - uzyskał status uczelni badawczej i staje przed historyczną szansą rozwoju - poinformowali uradowani przedstawiciele UMK. Konkurs Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza”, rozstrzygnął się 30 października 2019 roku.

Celem programu „Inicjatywa Doskonałości ­– Uczelnia Badawcza” jest wyłonienie i wsparcie najlepszych polskich uczelni, które będą mogły w najbliższych latach z sukcesem konkurować z ośrodkami zagranicznymi. Co niezwykle istotne - uczelnie badawcze otrzymają w latach 2020-2026 subwencję wyższą o 10% z przeznaczeniem na działania podnoszące jakość badań i kształcenia. Program jest jednym z najważniejszych działań podjętych w ramach reformy szkolnictwa wyższego i nauki w Polsce.

Każda z 20 startujących w konkursie uczelni była oceniana przez zespół zagranicznych ekspertów cieszących się autorytetem w międzynarodowym środowisku akademickim: wybitnych naukowców, rektorów i prezydentów najlepszych uniwersytetów europejskich. Konkurs przebiegał w dwóch etapach. W pierwszym oceniany był wniosek konkursowy, w drugim eksperci rozmawiali z przedstawicielami uczelni, ustalając ostateczne rekomendacje.

We wnioskach konkursowych uczelnie wykazywały swój potencjał i precyzowały plany rozwoju, w szczególności cele i konkretne działania podnoszące jakość badań naukowych i kształcenia. Uniwersytet Mikołaja Kopernika za swoje kluczowe cele uznał zwiększenie umiędzynarodowienia, interdyscyplinarności, innowacyjności i wewnętrznej integralności. Zaproponował także wyłonienie pięciu Priorytetowych Obszarów Badawczych:

- Astrofizyka i astrochemia;
- Od optyki fundamentalnej do zastosowań biofotonicznych;
- Dynamika, analiza matematyczna i sztuczna inteligencja;
- W kierunku medycyny spersonalizowanej;
- Interakcje – umysł, społeczeństwo, środowisko.

- Recenzenci podkreślili, że Priorytetowe Obszary Badawcze zostały wyselekcjonowane w ramach dobrze przeprowadzonego ogólnouniwersyteckiego procesu, w warunkach silnej konkurencji wewnętrznej. Według ekspertów oceniających wnioski przekonujące są też strategia wdrażania działalności szkół doktorskich, strategia doskonałości i zaproponowany nowy model zarządzania - przekazali przedstawiciele UMK w specjalnym komunikacie.

- Nie ma co ukrywać, to dla nas fantastyczne wieści. Mieliśmy przekonanie, że idziemy badawczo w dobrym kierunku, ale teraz zostało to doceniony przez niezależnych ekspertów, wybitnych specjalistów. Oznacza to dla nas kolejne wyzwania, ale też nowe możliwości. Uczelnie bardzo mocno bazują na prestiżu, a tego typu wyróżnienie przyciągnie jeszcze lepszych studentów, z którymi będziemy mogli wiele zdziałać - mówi nam podekscytowany dr hab. prof. UMK Dominik Antonowicz, kierownik Zakładu Socjologii Nauki w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika.

Dr hab. prof. UMK Antonowicz od lat jest badaczem międzynarodowym, więc dla niego ten status ma ogromne znaczenie. - Doceniono nasz pomysł na najbliższe 6 lat. Przyjdzie za tym umiędzynarodowienie i zwiększenie dynamiki. Nie jesteśmy z największego miasta, a mimo to wykonujemy bardzo dobrą pracę - przekonuje w rozmowie z ESKA INFO Toruń.

Oprócz UMK w Toruniu, uczelniami badawczymi są:

Uniwersytet Warszawski
Politechnika Gdańska
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Akademia Górniczo-Hutnicza
Uniwersytet Jagielloński
Politechnika Warszawska
Gdański Uniwersytet Medyczny
Politechnika Śląska
Uniwersytet Wrocławski

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki