Spis treści
- Policja rozbiła gang samochodowy
- Akcja służb w powiatach włocławskim i aleksandrowskim
- Zarzuty dla członków grupy przestępczej. Grożą im wysokie kary
Policja rozbiła gang samochodowy
Jak informuje Prokuratura Okręgowa we Włocławku, śledztwo w sprawie kradzieży i paserstwa samochodów oraz działalności w zorganizowanej grupie przestępczej trwało blisko dwa lata. Prowadzili je wspólnie funkcjonariusze z grupy śledczej z Komendy Miejskiej Policji w Toruniu i Komendy Miejskiej Policji we Włocławku. W marcu 2025 roku śledztwo zakończyło się skierowaniem aktu oskarżenia przeciwko dziesięciu podejrzanym. Akcja rozpoczęła się od informacji uzyskanej z Polsko-Niemieckiego Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych w Świecku.
Akcja służb w powiatach włocławskim i aleksandrowskim
Ze wspominanej wyżej informacji wynikało, że na terenie powiatu włocławskiego znajduje się samochód skradziony w marcu 2023 roku w Niemczech. Na miejscu, w jednym z garaży, policjanci zastali dwie osoby demontujące wspomniany pojazd. W trakcie interwencji pojawiła się trzecia osoba. Podczas przeszukania ujawniono liczne części pochodzące z różnych zdemontowanych aut, narzędzia służące do demontażu, telefony komórkowe oraz woreczek z narkotykami. Wszystkie trzy osoby zostały zatrzymane i usłyszały zarzuty paserstwa.
Zarzuty dla członków grupy przestępczej. Grożą im wysokie kary
Dalsze działania śledczych z Torunia i Włocławka, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej we Włocławku, doprowadziły do przesłuchania kilkudziesięciu świadków, analizy zabezpieczonego sprzętu oraz współpracy z niemiecką policją. W efekcie zatrzymano kolejnych siedmiu podejrzanych z powiatów aleksandrowskiego i włocławskiego.
Ustalono, że kradzione pojazdy były demontowane w trzech różnych miejscach na terenie powiatu aleksandrowskiego. Postępowanie objęło kilkadziesiąt skradzionych samochodów.
Zarzuty postawiono łącznie dziesięciu mężczyznom w wieku od 25 do 53 lat. Prokurator zarzucił im działanie w zorganizowanej grupie przestępczej w okresie od 2022 roku do marca 2023 roku na terenie województwa kujawsko-pomorskiego oraz innych, nieustalonych miejscowościach w Polsce i Niemczech. Dziewięciu z nich odpowie za paserstwo samochodów, z którego uczynili sobie stałe źródło dochodu. Czterem z nich zarzucono paserstwo mienia znacznej wartości. Ostatniemu ze sprawców postawiono zarzut kradzieży z włamaniem. Dodatkowo, jeden z podejrzanych usłyszał zarzut wielokrotnego udzielania innym osobom amfetaminy.
Zarzucane czyny są kwalifikowane jako przestępstwa, za które grożą następujące kary:
- za udział w zorganizowanej grupie przestępczej (art. 258 k.k.) - do 5 lat pozbawienia wolności,
- za paserstwo w stosunku do mienia znacznej wartości (art. 291 § 1 k.k. w zw. z art. 294 § 1 k.k. w zw. z art. 12 § 1 k.k. i art. 65 § 1 k.k.) - do 15 lat pozbawienia wolności,
- za zwykłe paserstwo (art. 291 § 1 k.k. w zw. z art. 12 § 1 k.k. i art. 65 § 1 k.k.) - do 7 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności,
- za kradzież z włamaniem (art. 279 § 1 k.k.) - do 10 lat pozbawienia wolności,
- za udzielanie narkotyków (art. 59 ust. 1 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii) - do 10 lat pozbawienia wolności.
W toku postępowania przygotowawczego wobec wszystkich podejrzanych stosowano środki zapobiegawcze. W początkowej fazie śledztwa trzech sprawców było tymczasowo aresztowanych, jednak areszt zamieniono na dozór policji, zakaz kontaktowania się ze współpodejrzanymi, zakaz opuszczania kraju oraz poręczenie majątkowe. Wobec pozostałych podejrzanych również zastosowano dozór policji, zakazy kontaktowania się ze współpodejrzanymi, zakaz opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowe - przekazuje Prokurator Arkadiusz Arkuszewski, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej we Włocławku.
Jeżeli byliście świadkami wypadku bądź niepokojącego zdarzenia w regionie - pożaru, stłuczki itd., dajcie nam znać! Ostrzeżemy innych i ułatwimy komunikację. Zapraszamy również w razie jakichkolwiek problemów/pytań. Czekamy na naszym profilu na Facebooku oraz na mailu - miasta@se.pl.