Rodzina i przyjaciele doktora Pawła postanowili zorganizować wielką akcję wsparcia dla człowieka, który musi stoczyć ciężką walkę o swoje życie.
- Zaczęło się niewinnie - drętwiała mu prawa dłoń, potem cała ręka. Coraz trudniej było wykonywać operacje. Paweł ma dopiero 43 lata, nie podejrzewał u siebie poważnej choroby, zresztą lekarze często lecząc innych, zapominają o sobie. Kiedy już wykonywanie codziennych obowiązków stało się niemożliwe, najpierw sam zaczął robić sobie badania, następnie zgłosił się do neurologa. Wykonano EMG (elektromiografię), potem szereg innych badań, by w końcu usłyszeć wyrok - stwardnienie zanikowe boczne - czytamy w serwisie siepomaga.pl.
Jest to jedna z niewielu chorób we współczesnym świecie, na które nie wynaleziono dotychczas lekarstwa. Nie wiadomo, na jakim tle powstaje, u każdego chorego przebiega inaczej. Najpierw pojawiają się fascykulacje, czyli drżenia włókienek mięśniowych, potem postępujące osłabienie grup mięśni, wreszcie całych kończyn oraz mięśni oddechowych. Efektem tego jest konieczność podłączenia do respiratora, następnie śmierć, która następuje zwykle po 3-5 latach od rozpoznania choroby.
Do tej pory Paweł, mimo namawiania rodziny, przyjaciół i współpracowników, odmawiał pomocy od innych. Mimo olbrzymich kosztów rehabilitacji, leków oraz potrzeby zatrudniania opiekunów wszelkie wydatki pokrywał z funduszy własnych, oraz bliskich mu osób. Nie zgadzał się na zbiórki, ponieważ uważał, że są osoby, które bardziej od niego potrzebują wsparcia.
- Sytuacja zmieniła się jednak w ostatnich tygodniach. Paweł został zakwalifikowany do leczenia autologicznymi komórkami macierzystymi ( MSC-NTF cells) w Izraelu. Jest to obecnie jedyna terapia na świecie, która daje nie tylko szansę na zatrzymanie postępu choroby, ale nawet na cofnięcie się niektórych objawów - przekazują organizatorzy zbiórki.
Redakcja ESKA INFO Toruń zachęca do wsparcia tej inicjatywy. Link do zbiórki znajdziecie TUTAJ.