Polecany artykuł:
Kampanię organizuje Ambasada Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, wraz z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, Fundacją LaStrada, Armią Zbawienia oraz służbami: policją, strażą graniczną, we współpracy z Wojewódzkim Zespołem Do Spraw Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi, który powołał Wojewoda Kujawsko-Pomorskiego. Inicjatywę wspiera Urząd Miasta Torunia.
28 listopada 2018 roku autobus zaparkuje przed Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki przy Al. Solidarności 3. Tam kampania rozpocznie się o godz. 9.30. Przez cały czas autobus będzie otwarty dla przechodniów.
Zwalczanie współczesnego niewolnictwa jest od kilku lat jednym z głównych priorytetów rządu brytyjskiego. Zarówno administracja, jak i brytyjskie organy ścigania starają się nieustająco podnosić efektywność działań mających na celu zwalczanie tego procederu.
Walka ta prowadzona jest na wielu płaszczyznach. W Polsce ściganie przestępców, działania prewencyjne i pomoc ofiarom podejmowane są we współpracy z rządem i organizacjami pozarządowymi (Fundacja La Strada, Armia Zbawienia).
Przykładem działania prewencyjnego jest kampania informacyjna prowadzona z wykorzystaniem londyńskiego autobusu. Celem tej akcji jest podnoszenie świadomości społecznej oraz ochrona potencjalnych ofiar przed różnymi formami wykorzystywania i współczesnego niewolnictwa. Handel ludźmi to zagrożenie, które czyha zarówno w Polsce jak i za granicą - w sytuacjach, gdy ktoś decyduje się na wyjazd do innego kraju, np. w poszukiwaniu zatrudnienia.
Dotychczasowe przystanki na trasie autobusu kampanijnego to Radom i Warszawa. W kolejnych miesiącach autokar będzie odwiedzać kolejne miasta w Polsce, na Litwie i na Słowacji.
- W autobusie będzie można zasięgnąć informacji na temat zagadnień związanych z handlem ludźmi, obejrzeć klipy wideo, otrzymać materiały informacyjne oraz porozmawiać z zaangażowanymi w kampanie przedstawicielami wielu instytucji partnerskich, zarówno polskich jak i brytyjskich. W ramach akcji organizowane są warsztaty dla pracowników służb, które zajmują się pomocą osobom szczególnie narażonym na tezagrożenia (pracownicy urzędu pracy, pomocy społecznej, pedagodzy szkolni, służby mundurowe itp.) - informuje główna strona naszego miasta.
Warsztaty te odbędą się również w Toruniu - w Domu Harcerza przy Rynku Staromiejskim 7. Będą one prowadzone wspólnie przez wszystkich partnerów kampanii.
Czytaj też: Geminidy 2018: Gdzie ich wypatrywać nad Toruniem? Czy zobaczymy spadające gwiazdy jeszcze w tym roku?
Handel ludźmi - nie wahaj się o tym mówić
Osoby, które chciałyby uzyskać więcej informacji na temat zagrożeń związanych z handlem ludźmi albo mają obawy, że same, bądź ich bliscy lub znajomi mogli stać się ofiarami tego przestępstwa mogą kontaktować się z:
- Krajowym Centrum Interwencyjno-Konsultacyjnym dla Ofiar Handlu Ludźmi (w całości finansowanym z budżetu państwa, ze środków pozostających w dyspozycji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji) pod numerem 22 628 01 20 (adres mailowy [email protected]) lub
- Fundacją przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu La Strada: 22 628 99 99.
- Przestępstwa można także zgłaszać na policji pod dedykowanym numerem zaufania: 664 974 934 lub mailowo na adres [email protected].
Osoby, które chciałyby, aby bezpłatnie sprawdzono im ofertę pracy i warunki zatrudnienia oraz chciałyby uzyskać wsparcie przed wyjazdem, w trakcie oraz po wyjeździe mogą skorzystać z Punktu Weryfikacji Ofert Pracy prowadzonego przez polską Armię Zbawienia w ramach Przeciwdziałania Współczesnemu Niewolnictwu: telefon 574 482 744, e-mail: [email protected]