Kolejna paskudna choroba w Polsce. To już nie są żarty!

i

Autor: CC Pixabay.com / licencja Creative Commons Kolejna paskudna choroba w Polsce. To już nie są żarty! / Zdjęcie poglądowe

Kolejna PASKUDNA choroba w Polsce! To już NIE SĄ ŻARTY! Nowe ogniska

2021-01-26 16:13

Służby sanitarne stwierdziły ognisko ptasiej grypy w hodowli 30 tys. kur w powiecie Chełmińskim (Kujawsko-pomorskie) - poinformował we wtorek Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy. To już czwarte ognisko wykryte na fermach drobiu w regionie w ostatnich tygodniach.

Spis treści

  1. Ptasia grypa w Polsce! Ogniska w Kujawsko-Pomorskiem
  2. Ptasia grypa Kujawsko-Pomorskie. Nowe obszary zagrożenia

Ptasia grypa w Polsce! Ogniska w Kujawsko-Pomorskiem

Od początku 2021 roku informujemy was na naszym portalu o problemie, związanym z ptasią grypą. Województwo kujawsko-pomorskie jest zagrożone już od ponad dwóch tygodni. 21 stycznia przekazywaliśmy naszym czytelnikom niepokojące wieści o martwych łabędziach w powiecie toruńskim, a jeszcze wcześniej o trudnej sytuacji w powiecie inowrocławskim. Kolejne dni mijają, a problem jest wciąż bardzo poważny. We wtorek (26.01.2021) biuro prasowe wojewody Mikołaja Bogdanowicza przekazało kolejne niepokojące fakty.

Czytaj też: Andrii przyjechał do Polski po lepsze życie. Jego Volvo zmieniło się w MIAZGĘ. Mężczyzna ZGINĄŁ [ZDJĘCIA]

- To kolejny przypadek tej choroby w województwie kujawsko-pomorskim. Tym razem mówimy o 30 tys. kur. Działa sztab kryzysowy. Sytuacja jest monitorowana. Pracują służby weterynaryjne. Podjąłem decyzję o wprowadzeniu stref: zapowietrzenia oraz zagrożenia ptasią grypą. Ponadto, zobowiązałem m.in. straż łowiecką i rybacką do przeszukania dwóch zbiorników wodnych znajdujących się na terenie powiatów chełmińskiego i wąbrzeskiego - powiedział cytowany w komunikacie wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Ptasia grypa Kujawsko-Pomorskie. Nowe obszary zagrożenia

Strefa zapowietrzenia to obszar w obrębie 3 km od miejsca ogniska. Natomiast teren w promieniu 10 km to obszar zagrożony ptasią grypą. Na terenie zapowietrzonym właściciele drobiu muszą zadbać o to, aby nie był możliwy kontakt ptactwa z innym, w sąsiednich gospodarstwach i z ptactwem dzikim. Obowiązkowe jest też stosowanie wskazanych środków bezpieczeństwa biologicznego.

To już czwarte ognisko ptasiej grypy w województwie wykryte w styczniu w hodowlach drobiu. Wcześniej ogniska stwierdzono na fermach: 11 tys. indyków w powiecie grudziądzkim, 30 tys. indyków w powiecie inowrocławskim i 30 tys. kur w powiecie inowrocławskim. Przed kilkoma dniami w powiecie toruńskim znaleziono trzy martwe łabędzie, które też były zarażone wirusem ptasiej grypy.

Ptasia grypa w kujawsko-pomorskiem

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki