W tym roku o miejsca ubiegają się dwa roczniki absolwentów - szkół podstawowych i gimnazjów - dlatego miasto zachęca do wyboru zawodu już na etapie nauki. Stąd mocna promocja szkół technicznych i branżowych. Za nami już III Forum Zawodowców. Krążą filmy i spoty reklamujące naukę w tych placówkach, organizowane są wizyty studyjne i spotkania z uczniami.
We wszystkich typach szkół przygotowaliśmy ponad 5100 miejsc - mówi Anna Łukaszewska, dyrektor Wydziału Edukacji UMT. W Toruniu jest 11 liceów, 8 techników oraz 6 branżowych i wszystkie placówki przygotowują się na dwa roczniki. Najtrudniej zwiększyć bazę w liceach, zwłaszcza tych popularnych, jak na przykład "jedynka" czy "piątka".
W przypadku I LO na salę lekcyjną trzeba będzie "przerobić" nawet mój gabinet - przyznała nam w rozmowie Bożena Neunert, p.o. dyrektora. W tej szkole przybędą trzy oddziały.
Posłuchajcie materiału dźwiękowego!
Młodzi ludzie stoją przed trudnym wyborem. Zwłaszcza, że mogą być problemy z dostaniem się do wymarzonej szkoły. Ale jeśli ktoś nie jest jeszcze zdecydowany - to może sprawę ułatwią ci, którzy już zawód mają praktycznie w rękach:
Rekrutacja rozpoczyna się 13 maja i potrwa do 17 czerwca. Tradycyjnie już odbywa się drogą elektroniczną. Każdy uczeń może aplikować o przyjęcie do maksymalnie trzech szkół, wskazując tę "pierwszego wyboru". 16.07-29.08 to nabór uzupełniający.
W szkołach branżowych kształcenie prowadzone będzie w 14 zawodach, w technikach w 29 zawodach. Po raz pierwszy utworzone zostaną klasy o profilu technik rachunkowości i technik energetyk.
Wiele placówek zorganizowało już "drzwi otwarte", niektóre planują jeszcze podobne wydarzenia, między innymi:
Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich, 11.05. godz. 9-13;
Zespół Szkół Ekonomicznych, 18.05. godz. 9-13;
Zespół Szkół Samochodowych, 18.05. godz. 9-13.