Interaktywna mapa jest efektem półtorarocznej pracy między innymi dobrze znanej w Toruniu Joanny Scheuring-Wielgus, posłanki z koła Liberalno-Społeczni, Marka Lisińskiego z Fundacji "Nie lękajcie się", a także Artura Nowaka, autora książek o pedofilii w Kościele i Agaty Diduszko-Zyglewskiej z dziennika "Krytyka Polityczna".
Mapa została podzielona według czterech kryteriów. Zaznaczono na niej 259 ofiar przestępstw seksualnych, 63 sprawców z wyrokami sądowymi, 50 spraw opisywanych przez media oraz 35 zgłoszeń.
Oznaczenia na mapie zostały przedstawione w czterech kolorach. Na czarno zaznaczone są miejsca, w których przestępstw dopuszczali się duchowni, którzy zostali skazani za czyny związane z pedofilią. Kolor pomarańczowy oznacza miejsca, w których przedstawiciele kościoła prawdopodobnie dopuszczali się molestowania dzieci, jednak sprawy nie trafiły do sądu, a zostały opisane przez media. Na szaro oznaczono miejsca, w których fundacja "Nie lękajcie się" otrzymała zgłoszenia od osób, które były molestowane w dzieciństwie. Kolor bordowy dotyczy natomiast miejsc, z których pochodzą ofiary molestowania. Ze względu na zachowanie anonimowości, miejsca przestępstw zostały oznaczone orientacyjnie.
>>> Drogowe testy na Szosie Chełmińskiej - kierowcy oceniają
Zdaniem pomysłodawców, mapa nie odzwierciedla w całości problemu pedofilii w polskim kościele, a zaledwie jego część.
Dotychczas w województwie kujawsko-pomorskim zaznaczono m.in. dwa przypadki z Torunia oraz jeden z Chełmży.
Taka mapa działała już wcześniej w Europie. Podobna powstała dwa lata temu we Włoszech. Znalazły się na niej pinezki w trzech kolorach. Zaznaczone były przypadki, gdzie zapadł wyrok, te, gdzie potwierdzono molestowanie, ale sprawcy nie skazano, a także księży spoza kraju, którzy przebywali we Włoszech.