Toruń. Akcja policji w mieście i w powiecie. Niepokojące statystyki
W rzeczoną sobotę (20.11.2021 r.) policjanci toruńskiej drogówki w godz. 6:00-22:00 przeprowadzili działania pod nazwą „Alkohol i narkotyki”. Akcja prowadzona jest cyklicznie na terenie Torunia i powiatu toruńskiego. Prewencyjne działania mają na celu wyeliminowanie nietrzeźwych kierujących oraz poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. - Mundurowi sprawdzali stan trzeźwości kierowców. W czasie trwania akcji policjanci skontrolowali blisko 370 pojazdów - wyjaśnia w komunikacie przesłanym do mediów asp. Wojciech Chrostowski z biura prasowego KMP w Toruniu. Niestety nie zabrakło tych, którzy wykazali się skrajną głupotą.
Czytaj też: Ciało Mariusza znaleźli na uboczu. "Miał dla kogo żyć". Poruszenie po śmierci kucharza z Torunia
- Funkcjonariusze zatrzymali trzech kierowców, którzy jechali pod wpływem alkoholu. Dwóch z nich popełniło przestępstwo, gdyż w organizmie mieli powyżej pół promila. Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat więzienia. Jeden kierowca miał poniżej 0,5 promila w organizmie, więc odpowie za wykroczenie. Grozi mu za to grzywna lub areszt. Kolejny kierowca został zatrzymany w związku z prowadzeniem pojazdu pod wpływem narkotyków. Jemu może grozić podobna kara, jak za jazdę w stanie nietrzeźwości. Poza tym efektem działań było zatrzymanie dwóch rowerzystów, którzy kierowali jednośladami pod wpływem alkoholu - podsumowuje policjant z Torunia.
Przedstawiciel KMP w Toruniu podkreśla, że mimo wielu apeli toruńscy policjanci wciąż zatrzymują nietrzeźwych kierujących na drogach powiatu. Tym wszystkim, do których jeszcze nie dotarły apele i ostrzeżenia, policjanci przypominają o konsekwencjach karnych tej nieodpowiedzialnej i bardzo niebezpiecznej decyzji.
- Stan powyżej 0,5 promila (powyżej 0,25 mg na dm3 wydychanego powietrza) stanowi przestępstwo, zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 2 oraz środkiem karnym w postaci zakazu prowadzenia pojazdów na czas od 1 roku do 10 lat. Za spowodowanie wypadku po pijanemu grozi nawet do 12 lat. Jeśli zaś w wypadku są ofiary śmiertelne lub ktoś doznał trwałego kalectwa, kodeks karny przewiduje możliwość dożywotniej utraty prawa jazdy oraz karę więzienia do 15 lat. Kierowcy, który nie stosuje się orzeczonego wcześniej w związku z popełnieniem przestępstwa zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności - podsumowuje aspirant Wojciech Chrostowski.