Środa Popielcowa: Post ścisły. Co można jeść? Czy można jeść mięso?

i

Autor: CC Pixabay.com / licencja Creative Commons / Zdjęcie ilustracyjne Środa Popielcowa: Post ścisły. Co można jeść? Czy można jeść mięso?

Środa Popielcowa 2022: Post ścisły. Czy można jeść mięso i pić alkohol? Zobacz, co na obiad w Środę Popielcową 2.03.2022

2022-03-02 8:07

Środa Popielcowa 2022 już 2 marca. Tego dnia obowiązuje nas post ścisły. Co to oznacza dla praktykujących katolików? Co można jeść w Środę Popielcową? Na portalu se.pl sprawdzamy, czy w Środę Popielcową można jeść mięso i pić alkohol. Odpowiemy na pytanie, co przygotować na obiad w Środę Popielcową. Wszystkie ograniczenia i nakazy związane z Popielcem omówimy w poniższym materiale.

Środa Popielcowa 2022 to w kalendarzu katolickim pierwszy dzień wielkiego postu. W 2022 roku wypada właśnie dziś (2 marca). Dla praktykujących katolików to bardzo ważny dzień. Pokuta i post ścisły - te dwa określenia najlepiej pasują do Środy Popielcowej. W kościołach kapłani będą sypać głowy popiołem. Popiół jest symbolem tego, że wszystko, co materialne i doczesne przemija. W tym materiale skupimy się na zagadnieniach, związanych z postem ścisłym. Czy można jeść mięso i spożywać alkohol? Zasady obowiązujące praktykujących katolików są w tym przypadku bardzo precyzyjne.

Czytaj też: Post ścisły - kiedy obowiązuje? Co można jeść?

Środa Popielcowa 2022. Post ścisły - co oznacza? Czy można jeść mięso?

W Środę Popielcową często zastanawiamy się, czy możemy skosztować ulubionej potrawy. Dla wielu takimi są chociażby kotlety schabowe, udka z kurczaka czy steki wołowe. Popielec wymaga od nas jednak powstrzymania się od spożywania takowych. Podkreślmy to - w Środę Popielcową 2022 obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (od 14. roku życia) i post ścisły (między 18. a 60. rokiem życia), czyli ograniczenie liczby posiłków do dwóch lekkich i jednego do syta w ciągu dnia. Co na obiad w środę popielcową 2022, skoro obowiązuje post ścisły i nie można jeść mięsa? W wielu domach pojawią się zapewne produkty mączne, takie jak kluski, czy pyzy, a także ziemniaczane kopytka, albo gotowane ziemniaki z jajkiem sadzonym.

Warto dodać, że tego dnia wierni nie mają obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej. Nie jest to święto nakazane, ale w Środę Popielcową wielu praktykujących katolików udaje się do kościołów, aby posypać głowy popiołem.

Przeczytaj koniecznie: Środa Popielcowa 2022? Czy msza jest obowiązkowa? Sprawdź, czy trzeba iść do kościoła!

Środa Popielcowa 2022. Czy można pić alkohol? 

Kolejnym zagadnieniem związanym ze Środą Popielcową jest spożywanie alkoholu. Ponieważ tego dnia mamy post ścisły, wyskokowe trunki są surowo zabronione. Podobnie jest w Wielki Piątek. Warto wiedzieć, że należy się również powstrzymać od czekoladek z alkoholem. Popielec rozpoczyna okres wielkiego postu, gdzie praktykujący katolicy powinni się powstrzymać od hucznych zabaw. Kapłani zachęcają do refleksji i zastanowienia się nad cierpieniem Chrystusa i jego zbawczą męką.

- W okresie Wielkiego Postu podejmujemy liczne praktyki pokutne, uczestniczymy w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali, szukamy okazji do praktykowania gorliwej miłości bliźniego. Papież Franciszek zachęca, aby tegoroczna Środa Popielcowa była dniem modlitwy, pokuty i postu, szczególnie w intencji pokoju - czytamy na stronie Diecezji Toruńskiej.

Okres wielkiego postu przygotowuje nas do świąt wielkanocnych. W tym roku będziemy się radować 17 i 18 kwietnia. Warto wiedzieć, że sam wielki post kończy się w czwartek, 14 kwietnia. Kolejne trzy dni to tzw. Triduum Paschalne.

Spodobał ci się materiał? Obserwuj nas na Facebooku!

Sonda
Czy chodzisz do kościoła?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki