Stanowcze słowa prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego

i

Autor: Piotr Lampkowski / Super Express Stanowcze słowa prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego

Wymowny wpis

Stanowcze słowa prezydenta. Chodzi o cudzoziemców. "Potępiam wszelkie formy wykluczenia i pogardy"

2025-04-07 9:50

W marcu 2025 roku informowaliśmy w naszym serwisie o planowanym uruchomieniu Centrum Integracji Cudzoziemców w Toruniu. Centrum jeszcze nie działa, a już wywołuje ogromne emocje. - Toruń jest i pozostanie miastem otwartym dla wszystkich osób, które legalnie w nim przebywają - podkreślił prezydent Paweł Gulewski.

Spis treści

  1. Centrum Integracji Cudzoziemców w Toruniu
  2. Urząd Miasta Torunia wyjaśnia wątpliwości w sprawie CIC

Centrum Integracji Cudzoziemców w Toruniu

CIC ma rozpocząć działanie w październiku 2025 roku. - Centra te będą służyły wsparcia jedynie osobom, przebywającym legalnie na terenie naszego kraju, naszego regionu. Ministerstwo określiło standard działania, będzie on ogólnopolski. Centra we wszystkich miastach będą działały według takich samych zasad. Będą to punkty konsultacyjno-doradcze dla osób przebywających legalnie w Polsce - powiedział nam Michał Neumann, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej. 

Jak to bywa w takich przypadkach - torunianie podzieli się na zwolenników powstania takiego miejsca i zagorzałych przeciwników. W niedzielę (6 kwietnia 2025 r.) na Rynku Staromiejskim odbyła się manifestacja, zorganizowana przez środowiska narodowe, m.in. Ruch Narodowy, Młodzież Wszechpolską i Konfederację Korony Polskiej.

Nalot kryminalnych na mieszkanie na toruńskiej starówce. 27-latek zatrzymany

Prezydent Paweł Gulewski opublikował wpis, w którym skomentował m.in. burzę, związaną z tym tematem. - Jako Prezydent Miasta Torunia wyrażam stanowcze poparcie dla wartości, które są fundamentem otwartego, bezpiecznego i przyjaznego społeczeństwa. Toruń to miasto z wielowiekową tradycją, które od zawsze czerpało siłę z różnorodności i dialogu - podkreślił Gulewski.

Toruń jest i pozostanie miastem otwartym dla wszystkich osób, które legalnie w nim przebywają - niezależnie od ich pochodzenia, koloru skóry, wyznania, narodowości, orientacji psychoseksualnej, tożsamości płciowej czy światopoglądu. Każda osoba ma prawo do życia w naszym mieście w poczuciu bezpieczeństwa, godności i szacunku. Nie ma i nie będzie w Toruniu miejsca na mowę nienawiści, dyskryminację ani przemoc motywowaną uprzedzeniami. Potępiam wszelkie formy wykluczenia i pogardy. Wolność słowa nie może być pretekstem do siania nienawiści - dodał gospodarz grodu Kopernika.

Urząd Miasta Torunia wyjaśnia wątpliwości w sprawie CIC

Prezydent Gulewski dodał, że mieszkańcy Torunia jako wspólnota muszą reagować na przejawy nietolerancji i budować przestrzeń, w której różnorodność jest postrzegana jako wartość, a nie zagrożenie. - Apeluję o wzajemny szacunek, otwartość i solidarność. Nasze miasto może być wzorem dla innych - miejscem, gdzie każdy czuje się bezpieczny, doceniany i mile widziany. W Toruniu szanujemy prawa każdego człowieka - zakończył.

Przedstawiciele UMT stwierdzili, że konieczne jest "wyjaśnienie w związku z licznymi nieprawdziwymi informacjami rozpowszechnianymi w przestrzeni publicznej". 

  • Tworzenie Centrów Integracji Cudzoziemców (CIC) jest programem realizowanym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
  • Gmina Miasta Toruń nie bierze udziału w tworzeniu CIC-ów, tym samym nie angażuje środków w realizację tego projektu.
  • Według posiadanej wiedzy partnerem wiodącym przy tworzeniu CIC-u jest Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu, który jest instytucją samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.
  • Celem programu są 👉 działania integracyjne dla cudzoziemców legalnie przebywających w Polsce. Można zaliczyć do nich: naukę języka polskiego, kursy adaptacyjne przybliżające kulturę i tradycje Polski, pomoc prawną, wsparcie psychologiczne, udzielanie pomocy w załatwieniu podstawowych spraw egzystencjalnych takich jak m.in.: znalezienie odpowiedniego zakwaterowania, pomoc w załatwieniu spraw urzędowych, pomoc w organizacji opieki nad dzieckiem/osobą zależną, pomoc w załatwieniu spraw związanych ze zdrowiem (wybór lekarza rodzinnego, odnalezienie specjalisty, uzyskanie ubezpieczenia zdrowotnego, uzyskanie świadczeń rehabilitacyjnych), pomoc w banku, wyjaśnienie zasad korzystania z transportu publicznego itd.
  • W CIC nie będzie możliwy pobyt dzienny ani jakikolwiek inny.
  • Centra nie będą przyjmować wniosków o pomoc socjalną ani jej wypłacać, ich główną rolą będzie świadczenie usług doradczych i pomocowych.

Za prroces legalizacji pobytu cudzoziemca w regionie jest odpowiedzialny Wojewoda Kujawsko-Pomorski, a co więcej, decyzję o wpuszczeniu cudzoziemca na terytorium kraju podejmuje Straż Graniczna, co pozwala zakładać, że do CIC będą zgłaszały się wyłącznie osoby przebywające w Polsce legalnie. Nie można bagatelizować wyzwań, które wiążą się z nielegalną imigracją, które stanowią problem wymagający zdecydowanych działań - zarówno na poziomie krajowym, jak i europejskim. Nie możemy jednak generalizować i przypisywać każdemu cudzoziemcowi złej woli, ponieważ jest to niesprawiedliwe i krzywdzące - przekazał Urząd Miasta Torunia.

Jeżeli byliście świadkami wypadku bądź niepokojącego zdarzenia w regionie - pożaru, stłuczki itd., dajcie nam znać! Ostrzeżemy innych i ułatwimy komunikację. Zapraszamy również w razie jakichkolwiek problemów/pytań. Czekamy na naszym profilu na Facebooku oraz na mailu - miasta@se.pl.

Super Express Google News

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki