Czym jest superksiężyc?
O Superksiężycu możemy mówić, kiedy Księżyc znajduje się w perygeum, czyli punkcie orbity, będącym najbliżej Ziemi. Kolejnym warunkiem jest występująca tej nocy pełnia. Jego tarcza staje się wówczas dużo większa, a odbite światło wydaje się zdecydowanie jaśniejsze.
Kiedy obserwować "śnieżny" Superksiężyc?
19 lutego Księżyc znajdzie się w odległości zaledwie 364201 kilometrów od Ziemi. Księżyc wzejdzie o godzinie 16:44 według obowiązującego w Polsce czasu zimowego i zajdzie następnego dnia o 6:58. Będzie o 14 procent większy niż zwykle i o 30 procent jaśniejszy, dlatego też określany jest mianem "śnieżnego". Ponownie taki jasny Księżyc będzie dopiero w grudniu 2026 roku.
>>> Tańczyli zumbę, by pomóc toruńskim zwierzętom – zebrali górę karmy dla [ZDJĘCIA]
Superksiężyc nad Toruniem - pogoda będzie łaskawa?
- Tegoroczne urodziny Mikołaja Kopernika zwieńczy pełnia Superksiężyca! Księżyc jest “super” kiedy jednocześnie znajduje się najbliżej Ziemi na swej orbicie i świeci najjaśniej, czyli w fazie pełni. Spełnienie obu warunków sprawia, że Srebrny Glob wizualnie wydaje się o 14% większy niż zwykle, a jego blask jest aż o 30% silniejszy. W 2019 roku zdarza się to właśnie 19 lutego - w rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Szczególnie imponująco powinien wyglądać wschód Superksiężyca. Poszukujmy go nisko nad wschodnim horyzontem około godz. 17:00. W zestawieniu z odległymi budynkami lub drzewami będzie wyglądał jak dynia! O ile dopisze pogoda, a z tym może być problem. Zdecydowanie przybędzie chmur - pisze Rafał Maszewski na stronie pogodawtoruniu.pl.
Jak i skąd obserwować Supermoon 2019?
Do obserwacji Superksiężyca nie jest wymagany żaden specjalistyczny sprzęt. Najważniejsze warunkiem jest bezchmurne niebo. Pogoda ma tu największe znaczenie. Dla lepszego efektu warto wybrać się za miasto, z dala od zabudowań i źródeł światła, które powodują na niebie tzw. "zanieczyszczenie świetlne". Dobrym pomysłem będzie wyjazd poza Toruń, np. w okolice Przysieka. Niestety w tym przypadku jesteśmy mocno uzależnieni od pogody. Zresztą - znacie to bardzo dobrze. Podobnie jest z Leonidami, Kwadrantydami, Perseidami itd.
Zobaczcie filmowy poradnik, zamieszczony na stronie pogodawtoruniu.pl: