To już siódma edycja budżetu obywatelskiego. W tym roku pod inną nazwą, z nowymi zasadami, bo mogli głosować ci, którzy nie ukończyli 16. roku życia, a także - można było to zrobić przez internet. Ilość kart nie była znacznie większa, jednak torunianie wybierali częściej więcej niż jeden projekt. W tym roku absolutnym numerem jeden zostały zwierzaki.
Jedne kojce są już w trakcie renowacji, pora na następne, które czekają w kolejce na czworonożnych lokatorów - opowiedziała dziennikarce Radia Eska, Sylwia Zakierska ze Schroniska Dla Bezdomnych Zwierząt w Toruniu.
Torunianie angażują się w pracę dla schroniska cały rok. Szczególnie teraz w okresie jesienno-zimowym przyda się trochę przedmiotów, które ocieplą budę. Schronisko przyjmuje takie darowizny jak:
- ucha i mokra karma dla kotów dorosłych
- sucha i mokra karma dla kociąt, np. Smilla Kitten, Animonda Carny Kitten
- karma dla psów
- sucha karma dla psów Brit M
- sucha i mokra karma dla szczeniąt Lukullus Junior, Dolina Noteci Junior
- karmy weterynaryjne
- podkłady higieniczne
- zabawki typu szarpaki i gryzaki, pluszaki
- koce, narzuty, ręczniki, poduszki i kołdry (bez pierza w środku)
- obroże i smycze regulowane
- domestos, płyn do szyb
- dywany i wykładziny
Na czas remontu kojców potrzebne są również domy tymczasowe - Trwa on około miesiąc - półtora, a przyda się naprawdę każda pomoc. Jeśli możemy zabrać psiaka nawet na 2 tygodnie to na jego miejsce może wskoczyć inny. Poza tym w ten sposób możemy sprawdzić w jaki sposób dany pupil zachowuje się w warunkach domowych - dodaje Zakierska.
Wśród 113 projektów, które pojawiły się w budżecie obywatelskim na rok 2020 znalazł się również Motoambulans, łąki kwietne na osiedlu Mokre, tężnia solankowa czy labirynt z krzewów na Błoniach Nadwiślańskich. Wszystkie te projekty zostaną zrealizowane w przyszłym roku z puli ogólnomiejskiej.