Dobrze znane nagrody MFF Tofifest i zupełnie nowe wyróżnienia, które są przyznawane od tego roku - one towarzyszyły uroczystościom, związanym z otwarciem 20. edycji festiwalu, który pokochali nie tylko torunianie. Prezydent Michał Zaleski podziękował dyrektorce Kafce Jaworskiej za stworzenie wydarzenia, które przyciąga nie tylko wytrawnych znawców kina, ale również torunian, którzy szukają odpoczynku od codziennego zgiełku. Później posypały się nagrody, w tym m.in. Złoty Anioł za całokształt twórczości. Dalszy ciąg materiału pod galerią ze zdjęciami z gali otwarcia 20. MFF Tofifest w Toruniu.
Czytaj też: MZK w Toruniu wprowadza poważne zmiany od 1 lipca! Nowa linia autobusowa to nie wszystko
Tofifest 2022: Anna Seniuk, Krystian Pesta, Emilia Krakowska, Julia Szczepańska nagrodzeni. Wzruszające słowa
Złotego Anioła za całokształt twórczości odebrała we wtorek aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna Anna Seniuk. Z kolei równie ceniona i znana aktorka Emilia Krakowska otrzymała specjalnego Złotego Anioła dla Damy Polskiego Kina - to pierwsza edycja tej nagrody.
- Film zawsze był dla mnie tajemnicą. Ten dzień mogę zaliczyć do najpiękniejszych w życiu. Zapamiętam go na długo - powiedziała wzruszona Anna Seniuk, która otrzymała owację na stojąco od zgromadzonej na miejscu publiczności.
Laureatką Nagrody Filmowej Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego za debiut aktorski została Julia Szczepańska ("Wiarołom). Publiczność z Torunia kojarzy ją z roli Barbary Niechcic w „Nocach i dniach" w Teatrze Horzycy. - Cieszę się z pierwszego, "dużego" formatu. Ta rola to dla mnie wspaniałe doświadczenie, podobnie jak nagroda za debiut. Nie mogłam sobie wymarzyć lepiej obsady. To wspaniali ludzie i nie było żadnych nieprzyjemności związanych chociażby z tym, że jestem nowa w tym świecie - powiedziała Szczepańska.
Nagrodę Prezydenta Miasta Torunia - Flisaka dla twórcy związanego z regionem Kujaw i Pomorza odebrał aktor Krystian Pesta (m.in. "Rojst", "Jak pokochałam gangstera. Historia prawdziwa", "Belfer". Nie ukrywał on dumy z tego, że został nagrodzony w swoim rodzinnym mieście.
- 12 lat temu po raz pierwszy byłem wolontariuszem na Tofifest i powiedziałem wtedy Kafce Jaworskiej, że wrócę jako profesjonalny aktor. Ta nagroda to ogromne wyróżnienie, bo przyznaje ją prezydent Torunia, miasta, które jest mi naprawdę bliskie. Stąd pochodzę i podkreślam to na każdym kroku, w wielu wywiadach - powiedział Pesta, który wyraził również solidarność z Ukrainą.
Dyrektorka festiwalu Kafka Jaworska zaprasza nie tylko na pokazy filmowe, ale również na spotkania autorskie, na które - jak podkreśliła wyraźnie - wstęp jest wolny. Do obejrzenia jest ponad 100 obrazów, które mogą zachwycić widzów, ale też zmusić ich do refleksji, bo tematy podejmowane przez twórców są nierzadko trudne i wymagające zaangażowania.
Spodobał ci się materiał? Obserwuj nas na Facebooku!