Podpisanie umowy na autobusy dla Torunia

i

Autor: MZK w Toruniu Toruń będzie miał nowe autobusy. Kosztują ponad 5 milionów zł

Toruń będzie miał nowe autobusy. Kosztują ponad 5 milionów zł

2021-10-12 15:07

Nowoczesne, bezpieczne, bogato wyposażone, ułatwiające podróżowanie osobom niepełnosprawnym - tak opisuje je biuro prasowe MZK. Za pośrednictwem Miejskiego Zakładu Komunikacji miasto Toruń kupuje cztery kolejne miejskie autobusy zasilane olejem napędowym. We wtorek (12 października 2021 r.) podpisano umowę na dostawę pojazdów z firmą Solaris.

Toruń będzie miał nowe autobusy. Kosztują ponad 5 milionów zł

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, we wtorek (12.10.2021) podpisano ważną umowę dotyczącą nowych autobusów dla grodu Kopernika. - Toruń kupuje nowoczesne autobusy, które wozić będą mieszkańców naszego miasta i wszystkich korzystających z komunikacji miejskiej w Toruniu. Będą to kolejne cztery nowoczesne pojazdy zasilane wprawdzie olejem napędowym, ale spełniające najwyższą normę emisji EURO 6 - powiedział prezes MZK w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki. Przetarg na dostawę czterech fabrycznie nowych, zasilanych olejem napędowym autobusów uruchomiono 31 maja 2021 r. Termin składania ofert mijał 16 lipca 2021 r.

Czytaj też: Toruń. Wtargnął do szkoły! Agresję wyładował na niewinnej kobiecie

- Do przetargu stanęły dwie firmy: Solaris Bus & Coach Sp. z o.o. z ofertą ponad 5,4 mln zł brutto i EvoBus Polska Sp. z o.o. z ofertą ponad 6,7 mln zł brutto. Za korzystniejszą uznano ofertę Solaris. Dostawy planowane są w terminie 240 dni od daty podpisania umowy. Ze strony MZK umowę podpisał Prezes Zarządu MZK w Toruniu sp. z o.o. Zbigniew Wyszogrodzki, zaś ze strony wykonawcy - Kierownik Sprzedaży Region Północ Solaris Bus& Coach sp. z o.o. Jakub Zakrzewski - podaje Monika Lewandowska z MZK w Toruniu.

Nowe autobusy będą takie same jak Solarisy, które trafiły do Torunia w kwietniu br. Będą zasilane olejem napędowym, z silnikami spełniającymi najnowsze normy EURO 6 (emitujące 10-krotnie mniej szkodliwych substancji niż wozy poprzedniej generacji), przystosowane dla osób niepełnosprawnych, niskopodłogowe, wyposażone między innymi w system cyfrowego monitoringu wizyjnego przedziału pasażerskiego i kabiny kierowcy, automat do sprzedaży biletów, klimatyzację, WIFI, ładowarki USB oraz system detekcji i gaszenia pożaru komory silnika.  W stosunku do starszych modeli (np. z 2018 r.) przeszły facelifting polegający na zmianach w wyglądzie ściany przedniej autobusu. Dzięki temu zredukowano opory powietrza w czasie jazdy, co przyczyni się do mniejszego spalania paliwa i mniejszego zabrudzenia boków autobusu w trakcie niekorzystnych warunków pogodowych.

Zakup nowego taboru pozwoli na częściowe wycofanie Jelczy z dalszej eksploatacji. Całkowicie planuje się je wycofać po dostawie nowych diesli, na które właśnie podpisano umowę oraz autobusów elektrycznych, które przyjadą do Torunia w 2022 r.

Spodobał ci się materiał? Polub nas na Facebooku!

Sonda
Czy przekonują cię propozycje Torunia ws. komunikacji miejskiej?
Tak zmieniał się Toruń przez ostatnich 37 lat!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki