Ćwiczyli na toruńskim poligonie. Uczyli się obsługi moździerza

i

Autor: DWOT / por. P. Wołosz Ćwiczyli na toruńskim poligonie. Uczyli się obsługi moździerza

Toruń. Uczyli się obsługi moździerza. Ważne ćwiczenia na toruńskim poligonie [ZDJĘCIA]

2020-12-22 11:40

Żołnierze z Brygad Wojsk Obrony Terytorialnej szkolili się na toruńskim poligonie z obsługi i budowy lekkiego moździerza piechoty LMP-2017 produkowanego przez Zakłady Mechaniczne Tarnów. Czego się dowiedzieli? Zobaczcie szczegóły i zdjęcia na se.pl/torun.

Użycie moździerza LMP-2017 zapewnia bezpośrednie wsparcie walczących pododdziałów w zakresie widzialności optycznej w różnych warunkach atmosferycznych zarówno w dzień jak i w nocy. Naboje moździerzowe z pociskiem odłamkowym dedykowane do LMP-2017, po wybuchu rozpadają się na 1500 odłamków, co daje dużą zdolność rażenia. - Główną zaletą moździerza LMP-2017 jest możliwość jego szybkiego użycia w zmieniających się warunkach pola walki, na co składa się szereg czynników - mówi por. Paweł Wołosz, kierownik zajęć.

Wybierz najpiękniej rozświetlone miasto w Polsce! Do wygrania sprzęt o wartości 200 tys. złotych. Kliknij tutaj!

- Jednym z nich jest jego waga i co za tym idzie – gabaryty. Konstrukcja moździerza pozwala na szybkie zajmowanie i opuszczanie stanowiska ogniowego, przygotowanie do wykonania zadania ogniowego oraz jego wykonanie, co jest bardzo istotne dla skutecznego wsparcia prowadzonych działań bojowych - podkreśla kierownik por. Paweł Wołosz.

Podczas szkolenia trwającego od 14 do 18 grudnia 2020 r. w Centrum Szkolenia WOT, przyszli instruktorzy zapoznają się ze specyfiką moździerza LMP-2017, z jego przeznaczeniem, budową, zasadą działania części, mechanizmów i zespołów broni. Uczą się jak przygotowywać moździerz do strzelania, praktycznie ćwiczą pracę bojową na sprzęcie, odpowiednie ukierunkowanie broni, skuteczne prowadzenie ognia i jego poprawianie oraz wyrabiają umiejętności bezpiecznego użytkowania moździerza LMP-2017, a także amunicji moździerzowej przed strzelaniem i w trakcie strzelania.

Jak zaznacza por. Wołosz -  najważniejszym czynnikiem dla skuteczności prowadzenia ognia z użyciem moździerza LMP-2017 jest czynnik ludzki, czyli wyszkolenie obsługi moździerza. Od niej zależy, czy atuty tego środka ogniowego, przełożą się na jego efektywność i bezpieczeństwo w użytkowaniu i działaniu. Dlatego też żołnierze przechodzą bardzo intensywny i szczegółowy trening pod okiem specjalistów z Centrum Szkolenia WOT, aby po egzaminie zostać instruktorem i samodzielnie, prawidłowo i bezpiecznie nauczać obsługi broni w brygadach.

Śnieżny i mroźny Toruń w latach 2009-2018

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki