Kobieta w maseczce ochronnej

i

Autor: CC Pixabay.com Toruń w strefie żółtej. Co to oznacza dla mieszkańców? [ZASADY] / Zdjęcie poglądowe

Toruń w strefie żółtej. Co to oznacza dla mieszkańców? [ZASADY]

2020-10-09 9:49

Od 10 października 2020 r. na terenie całego kraju obowiązywać będą obostrzenia takie jak w strefie żółtej - poinformował premier RP Mateusz Morawiecki podczas specjalnej konferencji prasowej w dniu 8 października 2020 r. W związku z szalejącą pandemią koronawirusa, mieszkańcy Torunia i okolic będą się musieli zastosować do nowych zasad epidemicznych. Komunikat w tej sprawie pojawił się m.in. na głównej stronie UMT.

O tym, że cały kraj trafił do żółtej strefy informowaliśmy was już w czwartek (8.10.2020). Oczywiście jeszcze ostrzejszy rygor będzie panować w powiatach ze strefy czerwonej, gdzie koronawirus atakuje z ogromną siła. Tymczasem przypominamy zasady, które obowiązywać będą nie tylko torunian. Prezydent Michał Zaleski skierował do mieszkańców kolejny apel. Wcześniej, wyraźnie rozemocjonowany opowiadał o zagrożeniu, z którym musimy się mierzyć.

Czytaj także: Szczepionka cenniejsza od złota. Dramatyczne wyznanie seniorki z Torunia

- Jak informowałem podczas konferencji, sytuacja jest bardzo poważna, nie tylko w Toruniu, ale w całym kraju. Proszę, nie lekceważmy wirusa, nie podważajmy zasadności wprowadzanych rygorów ! Przestrzeganie tych ograniczeń to odpowiedzialność za siebie i za innych, szczególnie osoby starsze i o osłabionej odporności. Zachowujmy więc dystans, unikajmy zgromadzeń, zrezygnujmy z odwiedzin, myjmy często ręce, nośmy maseczki! - apeluje prezydent Torunia.

Toruń w strefie żółtej. Co to oznacza dla mieszkańców? [ZASADY]

Zgodnie z nowymi obostrzeniami od soboty 10 października 2020 r. noszenie maseczek będzie obowiązkowe w całej przestrzeni publicznej. Każdy, kto nie nosi maseczki, będzie musiał - na żądanie policji lub straży gminnej - okazać zaświadczenie lekarskie lub inny dokument potwierdzający m.in. całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne oraz niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo w głębokim.

Kolejne obostrzenia obowiązujące w strefie żółtej, to:

  • Kongresy i targi - mogą odbywać się na otwartej przestrzeni przy obowiązkowym zasłanianiu nosa i ust. W przestrzeni zamkniętej – zajęta może być tylko połowa miejsc. W pomieszczeniach zamkniętych obowiązuje też ograniczenie 1 osoba na 4 mkw.
  • Wydarzenia sportowe mogą odbywać się z udziałem 25 proc. publiczności. Dotyczy to stadionów, boisk, basenów, stadnin, stajni itp., siłowni, w klubów i centrów fitness, a także obozów sportowych. Osoby uczestniczące w wydarzeniach sportowych zobowiązane są do zakrywania ust i nosa, a także dezynfekcji rąk przy wejściu i wyjściu z obiektu. Musi być prowadzona weryfikacja liczby osób, dezynfekcja szatni itp.
  • Imprezy kulturalne mogą obywać się wyłącznie z udziałem 25 proc. publiczności. Podczas imprez kulturalnych w otwartej przestrzeni obowiązuje limit 100 osób oraz 1,5-metrowy dystans między uczestnikami.
  • W restauracjach i ogródkach obowiązuje dystans – 1 osoba ma 4 mkw. Klienci muszą też zakrywać nos i usta do czasu zajęcia miejsca przy stoliku, obsługa zaś przez cały czas.
  • Baseny i aquaparki – obowiązuje ograniczenie do 75 proc. obłożenia.
  • Wesołe miasteczka, parki rozrywki i rekreacji - jednoczesna liczba osób korzystających z tych miejsc nie może być większa niż 1 osoba na 10 mkw.
  • Siłownie i kluby fitness – obowiązuje ograniczenie – 1 osoba na 7 mkw.
  • Kina - obowiązuje ograniczenie zapełnienia do 25 proc. publiczności, jest obowiązek zachowania 1,5 odstępu oraz zasłaniania ust i nosa.
  • Sanatoria – zasady pobytu się nie zmieniły - warunkiem rozpoczęcia rehabilitacji leczniczej jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, z materiału pobranego w terminie nie wcześniejszym niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia turnusu rehabilitacyjnego. Tak samo leczenie uzdrowiskowe, leczenie sanatoryjne dzieci.
  • Udział w zgromadzeniach możliwy jest tylko pod warunkiem, że liczba uczestników nie przekroczy 150 osób, wszyscy zachowują 1,5-metrowy dystans oraz zakrywają usta i oczy.
  • Kościoły – Jeśli wydarzenie religijne odbywa się w kościele,  jest obowiązek zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult. Jeśli odbywa się na zewnątrz, to trzeba zachować 1,5 m odległości między osobami lub zakrywać usta i nos (z wyłączeniem osób sprawujących kult).
  • Wesela i uroczystości rodzinne - od 17 października 2020 r. obowiązywać będzie ograniczenie liczby uczestników do 75 osób, nie licząc obsługi. Na tego typu imprezach nie obowiązuje zasłanianie nosa i ust, choć jest zalecane.
  • Inne imprezy i spotkania (niezależnie od ich rodzaju) wprowadzono ograniczenie do 100 osób, z wyjątkiem obsługi. Jest też obowiązek zakrywania ust i nosa
  • Transport zbiorowy - obowiązek zakrywania ust i nosa. Można przewozić tyle osób, ile wynosi: 100% liczby miejsc siedzących albo 50% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu, przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.
  • Noszenie masek (zasłanianie nosa i ust) wszędzie w przestrzeni publicznej.
  • Podczas zakupów obowiązkowe jest zakrywanie nosa i ust oraz noszenie rękawiczek jednorazowych lub dezynfekowanie rąk.
  • Dyskoteki i kluby nocne - obowiązuje całkowity zakaz działania.
  • Salony kosmetyczne, fryzjerskie i studia tatuażu – w miejscu prowadzenia takiej działalności może przebywać wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci, a w przypadku gdy klient wymaga opieki, także jego opiekun.
Mierzenie temperatury w SP nr 8 w Toruniu

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki