Toruń włączy kolejne lampy. To uspokoi mieszkańców?
Toruń gasił światło, aby oszczędzić w czasach pandemii koronawirusa. O takim rozwiązaniu informowaliśmy was na naszym portalu już w maju. Nie brakowało rzecz jasna głosów krytyki. Mieszkańcy grodu Kopernika skarżyli się, że prezydent i władze miasta oszczędzają na ich bezpieczeństwie. Mamy dla nich dobre wieści. Służby miejskie zakończyły przegląd oświetlenia na toruńskich osiedlach i zdecydowały, że gdzieniegdzie trzeba włączyć lampy.
Czytaj także: Toruń. Bilety MZK będą droższe. Radni przegłosowali uchwałę
Najczęstsze nieprawidłowości, jakie stwierdzili podczas objazdów po osiedlach przedstawiciele MZD, spółki Energa i firmy Elkard, to awarie lub uszkodzenia pojedynczych lamp. Największe braki odnotowano na ul. Bartniczej, Dobrzyńskiej, Dąbrowskiego oraz w rejonie Fortecznej i tzw. nowej Polnej. W niektórych miejscach zadecydowano o tzw. przefazowaniu oświetlenia, czyli takim podłączeniu, żeby na każde trzy latarnie można było wyłączyć jedną lub dwie – m.in. na ulicach Szuwarów, Zdrojowej, Strzałowej, Poznańskiej, Hallera, Kasprowicza, Krasińskiego, Reja, Bydgoskiej (od Plazy do pętli tramwajowej), Watzenrodego, Zbożowej, Wyszyńskiego i Olimpijskiej.
- Szczególną uwagę inspektorzy zwrócili na doświetlenie skrzyżowań i przejść dla pieszych – tam, gdzie nie jest ono dostateczne, zostanie poprawione i uzupełnione. Dodatkowe oprawy zostaną uruchomione m.in. na Łódzkiej, Parkowej, Poznańskiej, Chrobrego, Antczaka, Waryńskiego, Bażyńskich, Wojska Polskiego, Batorego, Mazowieckiej, Legionów, Faustyny, Przy Skarpie, Mickiewicza, Zbożowej, św. Józefa, Rydygiera, Dziewulskiego i Konstytucji 3 Maja - informuje w komunikacie Anna Kulbicka-Tondel, rzecznik prasowy prezydenta Michała Zaleskiego.
Zobacz: Zmiany w wydziałach Urzędu Miasta Torunia! Władze chcą rozproszyć obecność interesantów
Po uzasadnionych sygnałach mieszkańców zadecydowano też o włączeniu oświetlenia na wybranych fragmentach ulic. Poniżej prezentujemy wam listę najważniejszych zmian wprowadzonych w oświetleniu ulicznym.
- Szosa Lubicka od Olimpijskiej do granic miasta – 7 października załączono oświetlenie na skrzyżowaniu z ulicą Kłodzką
- Szosa Bydgoska od Pera Jonsona do granic miasta – załączenie oświetlenia na skrzyżowaniu z ulicą Starotoruńską nastąpi do 26 października
- Forteczna – załączono 1 fazę - świeci się co trzecia latarnia (od 22 września)
- Włocławska od Ronda Ludmiły Roszko do osiedla Solanki – załączono 2 fazy - na każde 3 latarnie świecą się 2 (od 3 sierpnia)
- Szosa Okrężna od ul. Wileńskiej w kierunku północnym – załączono 1 fazę - świeci się co trzecia latarnia (od 5 października)
- Polna od ul. Ugory do ul. Grudziądzkiej – załaczono 1 fazę - świeci się co trzecia latarnia (od 22 września)
- Trasa Prezydenta Raczkiewicza od ul. Grudziądzkiej do Skłodowskiej-Curie - załączono 2 fazy na odcinku od ul. Skłodowskiej-Curie do Donimirskiego - na każde 3 latarnie świecą się 2 (od 13 września). Dodatkowo do 26 października nastąpi załączenie co 3 lampy na Trasie Prezydenta Raczkiewicza - odcinek od ul. Grudziądzkiej do ul. Chrobrego.
- Szczęśliwa - od kościoła do ul. Szczęśliwej 76
- Celnicza - załączono 1 fazę - świeci się co trzecia latarnia (od 7 października)
- Osadnicza - załączono 1 fazę - świeci się co trzecia latarnia (od 7 października)
- Odległa - załączono 1 fazę - świeci się co trzecia latarnia (od 25 września)
- Wbrew informacjom podawanym przez lokalne media, liczba przestępstw, których dokonano w Toruniu od 1 stycznia do 19 października 2020 r. w rejonie ulic objętych wyłączeniami, nie tylko nie wzrosła w stosunku do analogicznego okresu roku 2019, ale w wielu przypadkach znacząco spadła! Jak wynika ze statystyk Komendy Miejskiej Policji, spadek przestępczości (m.in. kradzieży, włamań, dewastacji) nastąpił aż na 11 ulicach z 26 objętych oszczędnościami. Na przykład przy Szosie Lubickiej odnotowano w tym okresie 21 przestępstw mniej (spadek z 45 do 24), przy Szosie Chełmińskiej o 18 mniej (z 32 do 14), przy Polnej o 8 mniej (z 14 do 6), przy Rudackiej o 7 (z 11 do 4), przy Szosie Bydgoskiej o 6 mniej (z 18 do 12). Tylko w przypadku 4 ulic odnotowano o 1-2 przestępstwa więcej (np. na Żwirowej czy Szczęśliwej), co można uznać za naturalne wahania statystyki przestępczości - przekonuje Anna Kulbicka-Tondel, rzecznik prasowy prezydenta Torunia.