Toruń: Tramwaj MZK wylądował pod wodą!
Los tego zasłużonego tramwaju był inny od tego, który zazwyczaj spotyka stare pojazdy. Zazwyczaj takowe trafiają na złom, ale akurat ten wylądował... pod wodą! Bynajmniej nie oznacza to, że zakończył swoją służbę. - Zakupiło go Centrum Nurkowe Piechcin i 26 lipca 2022 r. zatopiło nasz pojazd w sztucznym zbiorniku, służącym do ćwiczeń miłośnikom podwodnych przeżyć. Niezwykle trudna operacja trwała kilka godzin i wymagała nie lada precyzji oraz zaangażowania wielu osób. Specjalne boje przytwierdzone na dachu pojazdu pomogły w przetransportowaniu tramwaju w docelowe miejsce jeziora, gdzie pozwolono mu opaść na dno - czytamy w komunikacie MZK w Toruniu. Co ciekawe - prezes MZK Zbigniew Wyszogrodzki, który sam ma uprawnienia nurkowe, przebieg akcji obserwował z wody. Dalszy ciąg materiału pod galerią ze zdjęciami i filmem z akcji!
Czytaj też: Nowa ścieżka rowerowa połączy Toruń z Chełmżą. Kiedy powstanie?
- Zwykle tramwaje, które kończą żywot, trafiają na złomowisko. Tym razem udało się jeden uratować i długie lata będzie jeszcze służył płetwonurkom w Piechcinie - powiedział prezes Zbigniew Wyszogrodzki, który osobiście pożegnał zasłużony pojazd.
Toruń zatopił tramwaj MZK. Elementy humorystyczne trafiły pod wodę
W komunikacie przedstawicielki MZK w Toruniu czytamy też, że hasłem przewodnim akcji było "Emeryt dał nura!". Taki napis oraz dopisek „Jesteśmy tam, gdzie Twoje pasje” - widnieją także na banerze przytwierdzonym do dachu zatopionego tramwaju.
- By podwodne zwiedzanie tramwaju-emeryta jeszcze uatrakcyjnić, MZK przygotował naklejki, stanowiące zabawny instruktaż związany z korzystaniem z pojazdu pod wodą. Na przyklejonych do szyb grafikach przeczytamy np. „Nie zabieraj powietrza pasażerom”, „Dla posiadaczy małych płetw - bilet ulgowy”, „Następny przystanek – rafa koralowa”, „W tramwaju maska obowiązkowa”, „Ustąp miejsca starszym nurkom”, „Motorniczy, nie trać ikry!”. Każda z naklejek oraz baner z hasłem przewodnim posiada elementy odblaskowe, by nurkujący, gdy podpłynie i zaświeci latarką, mógł je lepiej dostrzec - wyjaśnia Agata Koman z MZK w Toruniu.
- Tramwaj będzie najprawdopodobniej najatrakcyjniejszym obiektem do eksploracji nurkowych w Piechcinie, stanowiąc jednocześnie jeden z elementów oporęczowanego i obojkowanego bezpiecznego poligonu podwodnego - przekonuje przedstawicielka MZK w Toruniu.
Centrum nurkowe mieści się nad kamieniołomem w Piechcinie (powiat Żniński, gmina Barcin). Miejsce, w którym znajdzie się toruński tramwaj to malowniczy akwen o powierzchni ok. 5 ha i maksymalnej głębokości 25 m, powstały po zalaniu wapiennego wyrobiska.
Spodobał ci się materiał? Obserwuj nas na Facebooku!