W Gdańsku torunian reprezentowała oficjalna delegacja miasta na czele z prezydentem Michałem Zaleskim, który pożegnał śp. Pawła Adamowicza wspólnie z prezydentami i samorządowcami z całej Polski. Za życia mieli wielokrotnie okazję spotykać się, m.in. podczas posiedzeń Związku Miast Polskich, Związku Miast Nadwiślańskich czy spotkań opłatkowych Miast Papieskich.
W Toruniu żałobny nastrój dało się wyczuć tego dnia w wielu miejscach. Biało-błękitne flagi miejskie na masztach zostały przybrane czarnym kirem. Wielu torunian gromadziło się przez cały dzień u stóp pomnika Mikołaja Kopernika, przy fotografii prezydenta Pawła Adamowicza i ułożonym wokół niej sercu ze zniczy i kwiatów. Przeszło sto osób zgromadziło się w południe w toruńskim Dworze Artusa, by wspólnie obejrzeć transmisję ceremonii pogrzebowej z bazyliki mariackiej w Gdańsku. Miasto przygotowało dla nich w Sali Wielkiej telebim o powierzchni 15 m kw., dzięki któremu mogli przeżyć nabożeństwo niemal tak samo jak uczestnicy uroczystości w Gdańsku.
Toruń dał wielki pokaz solidarności z Pawłem Adamowiczem
Przypomnijmy - Paweł Adamowicz został zaatakowany 13 stycznia przez Stefana W. Ugodzony nożem zmarł w szpitalu następnego dnia. W Toruniu odbył się wiec przeciwko nienawiści i przemocy, mieszkańcy masowo wpisywali się do księgi kondolencyjnej śp. Pawła Adamowicza, nagrali też kondolencje dla rodziny i gdańszczan. Takie obrazki były bardzo budujące. Miejmy nadzieję, że tragiczna śmierć prezydenta Gdańska będzie przyczynkiem do dyskusji i zwalczania mowy nienawiści w naszym otoczeniu.