Ciechocinek. Będzie szpital tymczasowy. Wojewoda ujawnia szczegóły
Szpital w Ciechocinku będzie działał przy wsparciu 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy. Wcześniej ciechociński szpital tymczasowy, zorganizowany na bazie 22. Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnego, funkcjonował od końca marca do połowy maja tego roku, kiedy zawiesił działalność w związku z poprawą sytuacji epidemicznej. Później placówka prowadziła rehabilitację pocovidową i szczepienia przeciw SARS-CoV-2. Sytuacja epidemiczna w województwie ciągle pogarsza się. Według danych z minionej doby stwierdzono 1380 nowych zakażeń koronawirusem i zgonów 21 osób, w tym 19 mających choroby współistniejące, a dwie włącznie z powodu COVID-19.
Czytaj też: Koronawirus. Kujawsko-Pomorskie: Ponad 28 tysięcy zakażeń. Dane ze środy szokują
- Wojewoda Bogdanowicz podał, że z powodu COVID-19 w szpitalach województwa przebywa 886 chorych, z których 73 podłączonych jest do respiratorów. Przed rokiem zajętych było 1214 łóżek, w tym 117 respiratorowych. Obecnie na oddziałach covidowych dostępnych jest 998 łóżek, a dodatkowo na tzw. pierwszym poziomie zabezpieczenia jest 120 łóżek, z których 52 zajmują osoby oczekujące na dalsze decyzje lekarzy w sprawie leczenia. W przyszłym tygodniu planowane jest zwiększenie liczby łóżek covidowych o 100 - czytamy w komunikacie PAP.
Najwięcej chorych przebywa w szpitalach: w Aleksandrowie Kujawskim - 102, Radziejowie - 86 i Grudziądzu - 80. W Bydgoszczy w Kujawsko-Pomorskim Centrum Pulmonologii - jest 56 pacjentów, w Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym - 51 i w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 - 47. Bogdanowicz zaznaczył, że średni okres hospitalizacji pacjentów covidowych trwa 10 dni, a w przypadku osób młodych czas leczenia jest dłuższy.
W regionie, oprócz 93 normalnie funkcjonujących karetek, zakontraktowano dodatkowo 10 karetek, które służą do transportu międzyszpitalnego chorych na COVID-19. Skierowany też został wniosek do Ministerstwa Zdrowia, aby o sześć zwiększyć liczbę karetek. Co tydzień o 3-4 tony wzrasta zużycie tlenu przez szpitale leczące pacjentów covidowych. Obecnie potrzeba 20 ton tlenu na dobę; w szczytowym okresie epidemii zapotrzebowanie sięgało 37 ton na dobę.
Spodobał ci się materiał? Polub nas na Facebooku!