Łóżko w szpitalu tymczasowym

i

Autor: CC Pixabay.com / licencja Creative Commons Uruchomią szpital tymczasowy w Ciechocinku! Wojewoda ujawnił datę / Zdjęcie ilustracyjne

Uruchomią szpital tymczasowy w Ciechocinku! Wojewoda ujawnił szczegóły

2021-11-25 8:43

Ciechocinek. Najpóźniej 1 grudnia zostanie uruchomiony szpital tymczasowy w tym mieście. - Na początek będzie mógł leczyć 28 chorych na SARS-CoV-2, a przygotowanych jest łącznie 56 łóżek zwykłych i 10 łóżek respiratorowych - poinformował w środę wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, cytowany przez Polską Agencję Prasową.

Ciechocinek. Będzie szpital tymczasowy. Wojewoda ujawnia szczegóły

Szpital w Ciechocinku będzie działał przy wsparciu 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy. Wcześniej ciechociński szpital tymczasowy, zorganizowany na bazie 22. Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnego, funkcjonował od końca marca do połowy maja tego roku, kiedy zawiesił działalność w związku z poprawą sytuacji epidemicznej. Później placówka prowadziła rehabilitację pocovidową i szczepienia przeciw SARS-CoV-2. Sytuacja epidemiczna w województwie ciągle pogarsza się. Według danych z minionej doby stwierdzono 1380 nowych zakażeń koronawirusem i zgonów 21 osób, w tym 19 mających choroby współistniejące, a dwie włącznie z powodu COVID-19.

Czytaj też: Koronawirus. Kujawsko-Pomorskie: Ponad 28 tysięcy zakażeń. Dane ze środy szokują

- Wojewoda Bogdanowicz podał, że z powodu COVID-19 w szpitalach województwa przebywa 886 chorych, z których 73 podłączonych jest do respiratorów. Przed rokiem zajętych było 1214 łóżek, w tym 117 respiratorowych. Obecnie na oddziałach covidowych dostępnych jest 998 łóżek, a dodatkowo na tzw. pierwszym poziomie zabezpieczenia jest 120 łóżek, z których 52 zajmują osoby oczekujące na dalsze decyzje lekarzy w sprawie leczenia. W przyszłym tygodniu planowane jest zwiększenie liczby łóżek covidowych o 100 - czytamy w komunikacie PAP.

Najwięcej chorych przebywa w szpitalach: w Aleksandrowie Kujawskim - 102, Radziejowie - 86 i Grudziądzu - 80. W Bydgoszczy w Kujawsko-Pomorskim Centrum Pulmonologii - jest 56 pacjentów, w Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym - 51 i w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 - 47. Bogdanowicz zaznaczył, że średni okres hospitalizacji pacjentów covidowych trwa 10 dni, a w przypadku osób młodych czas leczenia jest dłuższy.

W regionie, oprócz 93 normalnie funkcjonujących karetek, zakontraktowano dodatkowo 10 karetek, które służą do transportu międzyszpitalnego chorych na COVID-19. Skierowany też został wniosek do Ministerstwa Zdrowia, aby o sześć zwiększyć liczbę karetek. Co tydzień o 3-4 tony wzrasta zużycie tlenu przez szpitale leczące pacjentów covidowych. Obecnie potrzeba 20 ton tlenu na dobę; w szczytowym okresie epidemii zapotrzebowanie sięgało 37 ton na dobę.

Spodobał ci się materiał? Polub nas na Facebooku!

Sonda
Czy masz zaufanie do polskiej służby zdrowia?
Parkingowy koszmar przed szpitalem Onkologicznym. Mieszkańcy są wściekli

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki