Selektywna zbiórka odpadów to zbieranie odpadów (czyli surowców wtórnych) nadających się do odzysku, posegregowanych według rodzaju materiału, z jakiego zostały wykonane. Inne zasady dotyczą zabudowy jednorodzinnej, a inne - zabudowy wielorodzinnej.
Segregacja odpadów - zabudowa jednorodzinna
W zabudowie jednorodzinnej bezpośrednio na posesji prowadzona jest selektywna zbiórka odpadów z podziałem na metale i tworzywa sztuczne, papier, szkło, bioodpady, pozostałe odpady komunalne. Tu mieszkańcy gromadzą posegregowane śmieci we właściwych workach:
- W żółtym worku zbieramy odpady tworzyw sztucznych, metali oraz opakowania wielomateriałowe. Przed wrzuceniem odpadów opróżnij opakowanie z resztek, zgnieć lub złóż.
- W niebieskim worku zbieramy odpady papieru i makulatury.
- W zielonym worku zbieramy odpady szkła. Przed włożeniem do worka należy opróżnić opakowania. Nie jest konieczne ich mycie.
- W brązowym pojemniku lub worku zbieramy bioodpady oraz odpady zielone. Brązowe worki na odpady zielone zbierane oddzielnie można otrzymać w Biurze Obsługi Klienta MPO Sp. z o.o. oraz w Wydziale Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia.
- W zielonym lub szarym pojemniku zbieramy pozostałe odpady, których nie dało się oddzielić selektywnie według frakcji materiałowej. Obecnie używane pojemniki w kolorze zielonym są stopniowo zastępowane pojemnikami w kolorze szarym.
Segregacja odpadów - zabudowa wielorodzinna
W zabudowie wielorodzinnej obowiązuje pojemnikowy system selektywnej zbiórki odpadów z podziałem na metale i tworzywa sztuczne, papier, odpady suche, szkło, pozostałe odpady komunalne.
- Obecnie Gmina Miasta Toruń jest w okresie wdrażania nowego systemu segregacji odpadów, który jest jednolity dla całej Polski. Proces ten zakończy się w 2022 roku - informują przedstawiciele UMT.
Obecnie spotkać można kilka kombinacji pojemników w boksach śmietnikowych budynków wielorodzinnych:
- W żółtym pojemniku nazwanym „Metale i tworzywa sztuczne” zbieramy zgodnie z nowym systemem odpady tworzyw sztucznych, metali oraz opakowania wielomateriałowe. Przed wrzuceniem odpadów opróżnij opakowanie z resztek, zgnieć lub złóż.
- W niebieskim pojemniku zbieramy odpady papieru i makulatury. Jest to nowy rodzaj pojemnika, który sukcesywnie będzie pojawiał się w punktach zbierania dla osiedli wielorodzinnych.
- W żółtym pojemniku nazwanym „Odpady suche” zbieramy odpady tworzyw sztucznych, metali i opakowania wielomateriałowe, a także papier i makulaturę. Przed wrzuceniem odpadów opróżnij opakowanie z resztek, zgnieć je lub złóż. Te pojemniki będą jednak sukcesywnie zastępowane przez opisane powyżej osobne pojemniki na papier i metale z tworzywami sztucznymi. Najpóźniej do połowy 2022 roku zostaną całkowicie wycofane.
- W zielonym pojemniku zbieramy odpady szkła. Przed włożeniem do worka należy opróżnić opakowania. Nie jest konieczne ich mycie. W części punktów wywozowych Torunia można spotkać jeszcze pojemniki do zbierania szkła w kolorze białym. Są one stopniowo wycofywane i zastąpią je pojemniki w kolorze zielonym.
- W brązowym pojemniku zbieramy bioodpady oraz odpady zielone. Obecnie w Toruniu około jedna trzecia budynków wielorodzinnych wyposażona jest w pojemnik brązowy, jednak sukcesywnie otrzymają je wszystkie punkty wywozowe.
- W zielonym lub szarym pojemniku zbieramy pozostałe odpady, których nie dało się oddzielić selektywnie według frakcji materiałowej. Obecnie używane pojemniki w kolorze zielonym oraz srebrnym (ocynkowane) - są stopniowo zastępowane pojemnikami w kolorze szarym.
Nowym zasadom segregacji odpadów poświęcona jest strona internetowa, na której znajdziecie więcej przydatnych informacji.
Polecany artykuł: