Z tej oferty województwa kujawsko-pomorskiego warto skorzystać. Urząd Marszałkowski zaprasza na kursy języków: francuskiego, angielskiego i niemieckiego.
- We współczesnym świecie znajomość wyłącznie mowy ojczystej już nie wystarcza. Komunikatywne posługiwanie się językiem obcym staje się coraz bardziej niezbędne. Przykładamy dużą wagę do jakości kształcenia i czynimy wiele, by umożliwić mieszkańcom naszego regionu, chcącym podnosić swoje kompetencje, odpowiednie warunki do wykorzystania ich potencjału. Udział w bezpłatnych kurach językowych jest jedną z takich propozycji - podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
Pierwsze kursy języka angielskiego, francuskiego i niemieckiego rozpoczęły się przed rokiem. Od tego czasu z bezpłatnych szkoleń skorzystało ponad 4 tysiące osób. Największym zainteresowaniem cieszy się - co specjalnie nie dziwi - język angielski.
Obecnie kursy językowe odbywają się w:
· Bydgoszczy (w siedzibie Wyższej Szkoły Bankowej i Wyższej Szkoły Gospodarki, Biurowcu Idea, Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej i siedzibie firmy PESA),
· Toruniu (w siedzibie Akademii Nauki oraz w Wyższej Szkole Bankowej),
· Inowrocławiu (na Wydziale Zarządzania i Nauk Społecznych Wyższej Szkoły Gospodarczej i siedzibie Fundacji Ekspert-Kujawy),
· Włocławku (w szkole językowej Greenwich i Imperium Wiedzy),
· Szubinie (w Szkole Podstawowej nr 1),
· Nakle nad Notecią (w siedzibie Training House).
W najbliższym czasie planowane jest uruchomienie grup zajęciowych w Grudziądzu, Kowalu (powiat włocławski), Radziejowie, Lipnie i Włocławku. Zajęcia mogą odbywać się w każdym z miast powiatowych, jeśli zbierze się minimalna liczba chętnych, czyli 9 osób.
Darmowe kursy językowe w Toruniu i okolicach. Jakie są wymagania?
- Do skorzystania z marszałkowskich kursów językowych zapraszamy aż 10 tysięcy osób. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Jedyny koszt, jaki ponoszą uczestnicy, to koszt zakupu podręczników. W czasie 180-godzinnych szkoleń (po 4 godziny lekcyjne tygodniowo) uczestnicy przygotują się do egzaminu, po którym otrzymają certyfikat potwierdzający zdobycie określonego poziomu biegłości językowej (zgodnie z Europejskim Systemem Opisu Kształcenia Językowego), np. TOEIC, WiDaF, TFI - informuje Beata Krzemińska, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego.
Szkolenia w ramach projektu przeznaczone są dla osób powyżej 18 roku życia, które należą do jednej z trzech grup:
- osób z wykształceniem maksymalnie średnim,
- osób z niepełnosprawnością (bez względu na poziom wykształcenia),
- osób powyżej 50 roku życia (bez względu na poziom wykształcenia).
Z udziału w projektach wyłączone są osoby, które prowadzą działalność gospodarczą.