"Zielony przystanek" stanie na zintegrowanym, autobusowo-tramwajowym węźle przesiadkowym pomiędzy pasami ruchu. Obydwie wiaty przystankowe zostaną na całej długości obsadzone szybko przyrastającymi pnączami.
- Dodatkowa - poza planowanymi nasadzeniami drzew i krzewów, urządzeniem trawników i zielonego torowiska - zieleń będzie pełniła nie tylko funkcję estetyczną, ale dawała ochronę przez promieniami słonecznymi i pochłaniała zanieczyszczenia powietrza generowane przez ruch drogowy - informuje Sylwia Derengowska, rzecznik prasowy MZK w Toruniu.
Wstępna koncepcja jest już opracowana, a obecnie trwają prace nad uszczegółowieniem rozwiązań, które mogą zostać zastosowane.
- „Zielony przystanek”, który powstanie na węźle przesiadkowym, będzie pierwszym takim miejscem w Toruniu. Doskonale się tam sprawdzi - węzeł przesiadkowy został drobiazgowo zaplanowany w kwestii organizacji ruchu, w sferze funkcjonalnej oraz wizualnej. Będzie wygodny i bezpieczny, przyjazny dla osób niepełnosprawnych i seniorów - przekonuje Sylwia Derengowska.
Zobaczcie wizualizację tego miejsca!
Platforma przesiadkowa na węźle będzie miała ok. 75 m długości i 3,55 m szerokości od tylnej ściany wiaty do krawędzi peronu. Przy natężeniu ruchu, jaki odbywa się w tym rejonie, są to wymiary zapewniające komfort pasażerom oczekującym na autobus czy tramwaj oraz przemieszczającym się w obrębie przystanku. Na całej długości na platformie zostanie wybudowana wiata dla pasażerów, która będzie wyposażona w przyciemniony dach, tak, by zwiększyć ochronę przed promieniami słonecznymi. Właśnie ten obszar stanie się „zielonym przystankiem”.
Taki przystanek to więcej zieleni w pasie drogowym, obniżenie temperatury w upalne dni, lepszy mikroklimat, więcej tlenu i czystsze powietrze, lepsze samopoczucie pasażerów oraz piękniejsze miasto.