Wady i zalety pracy w open space

i

Autor: Pracuj.pl Wady i zalety pracy w open space

Wady i zalety pracy w open space

2019-12-10 11:19

Coraz więcej firm aranżuje przestrzenie pracy w formie open space – dużych otwartych pomieszczeń. Zatrudnieni pracują wówczas na stanowiskach umiejscowionych w taki sposób, aby było ich możliwie jak najwięcej przy zachowaniu ergonomii i skuteczności pracy. Ma to swoje wady, lecz również zalety, gdyż nie każdy nadaje się lub po prostu chce pracować w open space.

Zalety pracy w open space

Obecnie praca w open space jest wyróżnikiem wielu ogłoszeń zamieszczanych m.in. na portalu Pracuj.pl bądź dowiadujemy się o tego typu aranżacji biurowej podczas samej rozmowy rekrutacyjnej. Jest tak, gdyż wiele osób ceni sobie tego typu rozwiązania głównie przez wygodę pracy. Największą zaletą open space jest wspieranie komunikacji za sprawą przestrzeni. Osoby przebywające w jednym pomieszczeniu mogą znacznie szybciej przekazywać sobie informacje.

Ma to szczególne znaczenie w przypadku firm opierających się o szybkie i skuteczne działanie. Ponadto, praca w otwartej przestrzeni z innymi jest wodą na młyn ekstrawertyków, którzy uwielbiają w pracy zderzać swoje poglądy z innymi. Tego typu rozwiązanie wspiera zwłaszcza przedsiębiorstwa artystyczne, w których ważnym etapem tworzenia jest burza mózgów. Co więcej, open space pomaga w szybkim delegowaniu obowiązków, gdyż kontakt na linii menadżer-pracownik istnieje niemal każdego dnia. Otwarta przestrzeń to również bardzo wygodne rozwiązanie z punktu widzenia pracodawcy, gdyż w ten sposób oszczędzane jest miejsce.

Wady pracy w open space

Największą wadą pracy w open space jest wieczny rozgardiasz i wszędobylski hałas. Zwłaszcza w zawodach nastawionych na ciągły kontakt z klientem, np. za pomocą telefonu, może być to nie do zniesienia. Odczują go zwłaszcza introwertycy i osoby lubiące pracować w samotności. Tego typu zjawiska mogą mocno odbijać się na efektywności pracy, która rozpraszana jest przez liczne bodźce. Ponadto, open space daje nieco więcej możliwości pracodawcy do kontroli nad pracownikami. Ich prywatność, zwłaszcza w kwestii tego, co robią na stanowisku pracy, staje się mocno ograniczona.

Co więcej, ciągły kontakt z menadżerami, liderami oraz kierownikami wymusza na pracownikach presję i zaognia niezdrowe współzawodnictwo. Open space to również przestrzeń, w której jeśli ktoś nie dba o swoje stanowisko, bardzo szybko chaos i nieporządek przenosi się na kolejne. Aby tego uniknąć potrzebna jest bardzo wysoka kultura pracownicza oraz obowiązkowa wizyta sprzątaczy każdego dnia po pracy.

Artykuł sponsorowany

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki