Dzikie zwierzęta w Kujawsko-Pomorskiem. Przez nie dochodzi do wypadków

i

Autor: CC Pixabay.com / licencja Creative Commons Ważny apel policji z Torunia dotyczący wypadków. Te statystyki dają do myślenia / Zdjęcie poglądowe

Ważny apel policji z Torunia dotyczący wypadków. Te statystyki dają do myślenia

2020-10-21 11:31

Na drogach w województwie kujawsko-pomorskim dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń z udziałem zwierząt. - Od początku roku aż 145 zdarzeń drogowych spowodowanych było przez zwierzęta, które wtargnęły na jezdnię. Policjanci apelują o rozsądek i uwagę - przekazuje asp. Wojciech Chrostowski, rzecznik prasowy KMP w Toruniu.

Od początku roku aż 145 zdarzeń drogowych spowodowanych było przez zwierzęta, które wtargnęły na jezdnię. W związku z tym, policjanci z Torunia przekazali komunikat, który powinni sobie wziąć do serca kierujący pojazdami. Kolizja samochodu z nieoczekiwanie pojawiającym się na drodze zwierzęciem może okazać się niebezpieczna. Do takich zdarzeń dochodzi najczęściej jesienią lub wiosną. Zdarza się, że zwierzę ginie lub jest poważnie ranne, a uderzenie prowadzi do poważnych uszkodzeń samochodu. Kierowcy widząc w ostatniej chwili zwierzę, które pojawiło się na jezdni wykonują często gwałtowne manewry doprowadzając do wypadnięcia z jezdni lub uderzenia w inne pojazdy bądź bariery energochłonne. 

Czytaj też: Toruń. Ważne zmiany w komunikacji miejskiej. Sprawdź, którędy pojadą autobusy

- Na drogach naszego powiatu dochodzi do kolizji ze zwierzętami zarówno dzikim (sarna, dzik, jeleń, łoś) jak i gospodarskimi czy domowymi. Drogi prowadzą przez lasy i szlaki wędrowne zwierząt. Kierowca w takich miejscach musi być zawsze przygotowany na ewentualne wtargnięcie dzikiego zwierzęcia, szczególnie po zmroku, kiedy wabione blaskiem świateł zwierzęta wychodzą z przydrożnych lasów. Powinien przede wszystkim zachować odpowiednią prędkość, a w razie potrzeby może użyć sygnału świetlnego lub dźwiękowego - tłumaczy asp. Wojciech Chrostowski z KMP w Toruniu.

W razie zderzenia ze zwierzęciem należy pamiętać o tym, by zabezpieczyć miejsce zdarzenia - zjechać na pobocze, włączyć światła awaryjne i wystawić trójkąt ostrzegawczy. Jeżeli w zdarzeniu są osoby ranne, powinniśmy niezwłocznie udzielić im pomocy.

- W każdym przypadku o miejscu i okolicznościach zdarzenia należy zawiadomić służby korzystając z numerów alarmowych. Pamiętajmy o tym, by samemu nie przemieszczać lub usuwać z jezdni potrąconego lub martwego zwierzęcia ani nawet go dotykać - może mieć wściekliznę lub nagle zaatakować - apeluje policjant z Torunia.

Redakcja naszego portalu apeluje o poważne potraktowanie próśb, przekazanych przez funkcjonariuszy. Ostatnimi czasy obserwujemy sporo wypadków w okolicach Torunia. Warto pomóc sobie nawzajem.

Jeżeli byliście świadkami wypadku bądź niepokojącego zdarzenia w regionie - pożaru, stłuczki itd., dajcie nam znać! Ostrzeżemy innych i ułatwimy komunikację. Zapraszamy również w razie jakichkolwiek problemów/pytań. Czekamy na naszym Facebooku oraz na mailu - [email protected].

Warszawa. Tragiczny wypadek w al. Jana Pawła II. Sprawczyni już w sądzie!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki