Światowy format
Jak informują organizatorzy tegorocznego festiwalu, podczas 31. EnergaCamerimage panowie Peter Zeitlinger i Werner Herzog - bez wątpienia jeden z najwybitniejszych duetów filmowych - odwiedzą Toruń by osobiście odebrać nagrodę i spotkać się z festiwalową publicznością tegorocznego Camerimage. Towarzysząca nagrodzie prezentacja ich wspólnego filmowego dorobku będzie znakomitym uzupełnieniem spotkania z twórcami i możliwością pełniejszego zrozumienia wyjątkowości tego operatorsko-reżyserskiego teamu – mówią przedstawiciele festiwalu.
***
Herzog to jeden z najwybitniejszych reżyserów światowego kina fabularnego, jak i dokumentalnego. W latach 80. nakręcił m.in. Balladę o małym żołnierzu ukazującą losy młodych żołnierzy wysłanych na front na pewną śmierć oraz Gasherbrum - lśniąca góra będąca kroniką wyprawy wybitnego alpinisty Reinholda Messnera na dwa szczyty Karakorum. W 2005 r. premierę miał Grizzly Man, historia Timothy'ego Treadwella, który przez lata obserwował niedźwiedzie na Alasce. A w 2007 r. Herzog nakręcił nominowane do Oscara "Spotkanie na krańcach świata". Dokument opowiada o ludziach mieszkających na Antarktydzie.
Wróćmy jednak kina fabularnego:
Pierwszą kamerę ukradł z jednej z monachijskich szkół. Był samoukiem. W wieku 20 lat nakręcił krótkometrażowy dokument Herakles. Rok później, w 1963 r., założył własną firmę producencką. Pierwszy pełnometrażowy film nakręcił w 1968 r. - Znaki życia, którego bohaterem jest niemiecki żołnierz Stroszek wysłany podczas wojny na grecką wyspę, gdzie ma wyleczyć się z ran. Bezczynność doprowadza go jednak do szaleństwa. Film młodego reżysera zachwycił krytyków - na festiwalu w Berlinie otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia.
Największą sławę Herzogowi przyniosły filmy zrealizowane z poznanym w młodości z Kinskim, ekscentrycznym aktorem o nietypowej urodzie i przeszywającym wzroku. Aguirre, gniew boży z 1972 r. opowiada o zuchwałym, okrutnym konkwistadorze, który przewodzi misji odszukania mitycznego El Dorado w południowoamerykańskiej dżungli.
W 1979 r. Herzog nakręciłł Draculę Brama Stokera. Nosferatu wampir był jednocześnie remakiem kultowego filmu grozy Friedricha Wilhelma Murnaua Nosferatu – symfonia grozy. W roli krwiożerczego wampira wystąpił oczywiście Kinski.
***
Urodzony w czeskiej Pradze Peter Zeitlinger to wybitny autor zdjęć, który filmowe szlify zdobywał w Konserwatorium Wiedeńskim, zyskując z biegiem lat uznanie zarówno ze strony krytyków, jak i miłośników kina niezależnego. Wszechstronny repertuar Petera Zeitlingera rozciąga się od arthousowego kina jednego aktora, po thrillery science fiction jak Martwy świat Jamesa Franco. Zanim rozpoczął swoją wieloletnią współpracę z Wernerem Herzogiem, pracował między innymi z Ulrichem Seidlem oraz z Ablem Ferrarą na planie Złego Porucznika. To właśnie praca na planie tego filmu zwróciła uwagę Wernera Herzoga i zaowocowała w 1995 roku zaproszeniem go do współpracy nad dokumentalną Śmiercią na pięć głosów. W swoim filmowym dorobku Peter Zeitlinger ma dziesiątki filmów fabularnych i dokumentalnych.
Źródło: Werner Herzog będzie w Toruniu. Przyjedzie po nagrodę ze swoim operatorem