Wielki Piątek 2023 to czas zadumy i rozważań, dotyczących śmierci Jezusa Chrystusa. To wyjątkowy dzień w kalendarzu praktykujących katolików i to z wielu względów. Zbawcza męka Jezusa, droga krzyżowa prosto z Watykanu, post ścisły - takie skojarzenia dominują wśród chrześcijan. Warto wiedzieć, że w sensie duchowym do obchodów wielkopiątkowych zaliczana jest Msza Wieczerzy Pańskiej, która odbywa się dzień wcześniej, a więc w Wielki Czwartek. Co oznacza post ścisły? Czy tego dnia trzeba iść do kościoła i uczestniczyć we Mszy Świętej? Odpowiedź na to pytanie niektórych może zaskoczyć!
Wielki Piątek 2023 - post ścisły. Co można jeść?
W Wielki Piątek 2023 obowiązuje post ścisły, to nie ulega wątpliwości. Praktykujący katolik nie powinien nawet pomyśleć o zjedzeniu pokarmów mięsnych. W Wielki Piątek obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (od 14. roku życia) i post ścisły (między 18. a 60. rokiem życia), czyli ograniczenie liczby posiłków do dwóch lekkich i jednego do syta w ciągu dnia. Kościół surowo zabrania spożywania napojów alkoholowych. Stanowczo należy się powstrzymać od jakichkolwiek zabaw. Kapłani zachęcają do refleksji, zadumy i pomyślenia o zbawczej męce Jezusa Chrystusa. Tego dnia wielu katolików wybiera śledzenie Drogi Krzyżowej, transmitowanej przez telewizję prosto z Watykanu.
Wielki Post 2023. Czy trzeba iść do kościoła?
Pozostaje jeszcze jedna ważna kwestia. Mianowicie - czy w Wielki Piątek trzeba iść do kościoła i uczestniczyć w eucharystii? Wielu będzie zaskoczonych! Prawo kościelne jest tutaj wyjątkowo precyzyjne i nie zostawia wątpliwości.
- Nie, wierny nie ma obowiązku udziału we Mszy Świętej tego dnia. Co więcej - żadna Msza Święta nie jest nawet w tym dniu celebrowana. Nie oznacza to oczywiście, że w świątyniach katolickich nic się nie dzieje. Wręcz przeciwnie - do popołudniowej Liturgii Męki Pańskiej w kościelnych ciemnicach trwają adoracje Najświętszego Sakramentu. Organizowane są także nabożeństwa Drogi Krzyżowej - czytamy w serwisie msze.info.
W Wielki Piątek obowiązuje zakaz sprawowania jakichkolwiek sakramentów. Wyjątek od tej reguły stanowi jedynie sakrament namaszczenia chorych. Do najważniejszych elementów Liturgii Męki Pańskiej zalicza się: adorację Krzyża, liturgię darów uprzednio konsekrowanych oraz przeniesienie Najświętszego Sakramentu do specjalnie przygotowanej kaplicy, do Grobu Pańskiego. Kwiaty do grobu najczęściej przygotowują wierni danej parafii.