XIII Marszałkowski Bal Dobroczynny

Wielkie gwiazdy przyjechały na bal do marszałka. Zachwycające kreacje widać na zdjęciach

2025-01-18 22:00

XIII Marszałkowski Bal Dobroczynny w CKK Jordanki wystartował w sobotę (18 stycznia 2025). Do Torunia przyjechały VIP-y z województwa kujawsko-pomorskiego, gwiazdy kina i politycy z pierwszych stron gazet. Wśród gości zauważyliśmy m.in. Arkadiusza Myrchę, Łukasza Simlata i Nataszę Urbańską. Zobaczcie naszą fotorelację.

Spis treści

  1. XIII Marszałkowski Bal Dobroczynny w Toruniu
  2. Licytacje na cele charytatywne u marszałka
  3. Masło za 30 tysięcy złotych

XIII Marszałkowski Bal Dobroczynny w Toruniu

To już styczniowa tradycja, którą kojarzymy od 2010 roku. Marszałek Piotr Całbecki, czyli jedna z najważniejszych osób w Kujawsko-Pomorskiem zaprasza na Marszałkowski Bal Dobroczynny. Ważni politycy, aktorzy, przedstawiciele świata sportu i dziennikarze bawią się dobrze, ale przede wszystkim pomagają. Gwiazdą tegorocznego balu jest Natasza Urbańska z zespołem i tancerzami. 47-latka nie zawiodła. Wśród gości byli także m.in:

  • Prezydent Torunia Paweł Gulewski z małżonką Magdaleną
  • aktor Łukasz Simlat
  • Arkadiusz Myrcha z żoną 
  • Joanna Scheuring-Wielgus z mężem
  • Jerzy Skolimowski
  • prezes KS Toruń Ilona Termińska z mężem

Dziękuję wszystkim, którzy przyjęli zaproszenie na organizowany od 2010 roku Marszałkowski Bal Dobroczynny. Dochód zostanie przekazany Specjalnemu Ośrodkowi Wychowawczemu Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety w Grudziądzu i Fundacji na rzecz Doroty Targowskiej i Jej Przyjaciół Dorotkowo w Toruniu oraz beneficjentom balu z lat poprzednich, w tym misjom zagranicznym - podkreślał marszałek Piotr Całbecki.

Łącznie to ponad 200 par. Całe wydarzenie wygląda bardzo efektownie! Zobaczcie galerię ze zdjęciami z XIII Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego w Toruniu. Kreacje VIP-ów i gwiazd w CKK Jordanki zachwycają!

Licytacje na cele charytatywne u marszałka

Na licytacje przygotowano 150 przedmiotów, voucherów na liczne atrakcje, dzieła sztuki oraz przedmioty przekazane przez znane osoby publiczne. Wśród nich jest obraz Juliana Fałata z 1920 roku wykonany techniką gwaszu, suknia wieczorowa zaprojektowana przez Katarzynę Zapałę przekazana przez aktorkę Aleksandrę Popławską. Na licytacji pojawiło się również piórko z kałamarzem ofiarowane przez premiera RP Donalda Tuska, obraz Marii Koli przedstawiający jedną ze scen filmu „Chłopi” podarowany przez autorkę.

Do tego dochodziły m.in. przygotowana specjalnie na bal grafika aktora Łukasza Simlata oraz kij bramkarza drużyny hokejowej Energii Toruń Antona Svenssona. Rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego Beata Krzemińska przekazała nam szczegółowe wyniki.

Najwięcej dochodu przyniosła licytacja gwaszu Juliana Fałata. Nabywca zapłaci 220 tysięcy złotych. Kolejnym przedmiotem, który osiągnął imponującą kwotę z licytacji głównej, po dziele Juliusza Fałata (220 tysięcy złotych), była rzeźba z weneckiego szkła Murano, nowy właściciel zapłaci za nią 120 tysięcy złotych. Obraz Chłopi autorstwa Marii Koli wylicytowano za 30 tysięcy, a obraz „Atak Szaserów” za kwotę 25 tysięcy, taką samą kwotę wpłacić na rzecz potrzebujących nowy właściciel Biblii Veteris Testamenti et Historiae artificiosis picturis effigiate z 1551 roku.

20 tysięcy osiągnęły złote kolczyki z brylantami od Magdaleny Czerwińskiej, grafika autorstwa Łukasza Simlata przedstawiająca głowę konia osiągnęła kwotę 12 tysięcy, a akwaforta „Potwór morski” Krystyny Szalewskiej-Gałdyńskiej 10 tysięcy. Suknię wieczorową Gaja (zaprojektowaną przez Kasię Zapałę) wylicytowano za kwotę 6 tysięcy złotych.

Masło za 30 tysięcy złotych

Dużo emocji uczestnikom balu dały licytacje „kotów w worku” czyli niespodzianek. W worku nr 3, który wylicytowano na kwotę 30 tysięcy złotych znajdowała się kostka masła. Za kolejne dwa worki licytujący zapłacili po 10 tysięcy złotych, znajdowały się tam voucher do Pałacu Romantycznego, a w ostatnim wycieczka do hiszpańskiego regionu Nawarra.

Z licytacji głównej osiągnięto wczoraj rekordową kwotę 518 tysięcy złotych. Ostateczna kwota dochodu z tegorocznego balu charytatywnego będzie znana w lutym, po podliczeniu dochodu z licytacji cichej, wpłat od uczestników balu i odliczeniu kosztów.

- Największym marzeniem chłopców z ośrodka w Grudziądzu jest nowa wyremontowana sala gimnastyczna. Marzeniem fundacji Dorotkowo jest stworzenie centrum kultury włączającej. Mam nadzieję, że wywołamy wiele uśmiechów na twarzach podopiecznych obu instytucji – podkreśliła Dagna Całbecka.

- Mam nadzieję, że otworzycie swoje serca, aby wesprzeć to wspaniałe dzieło. Pomagamy toruńskiej fundacji Dorotkowo i ośrodkowi sióstr Elżbietanek w Grudziądzu oraz innym beneficjentom, którzy otrzymywali pomoc w poprzednich latach. Liczę na państwa wsparcie - powiedział marszałek Piotr Całbecki otwierając wspólnie z żoną Dagną XIII Marszałkowski Bal Dobroczynny. Dotąd przekazano potrzebującym dzieciom już ponad 3 miliony złotych wsparcia z poprzednich edycji bali.

- Zawsze bardzo chętnie wspieram takie inicjatywy - powiedział aktor Łukasz Simlat. – Pomyślałem, że dzięki temu mogę wrócić do rysowania ołówkiem. Cieszę się, że mogłem odbyć trzydniową przygodę, by stworzyć tę pracę i dzięki niej wesprzeć to wydarzenie - dodał.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki