W kontekście Winnicy mówiono o zabudowie jednorodzinnej, usługach, a nawet drapaczu chmur. Spotkało się to jednak z licznym sprzeciwem mieszkańców, a prezydent Paweł Gulewski zrezygnował z tych założeń. Jak teraz miasto chce zagospodarować ten teren? - Bardzo się cieszę, że możemy rozpocząć kolejny etap dotyczący przyszłości, kierunków i sposobu zagospodarowania tego terenu - podkreślił gospodarz grodu Kopernika.
Przede wszystkim będą one wymyślone od początku przez mieszkańców i z ważnym zastrzeżeniem, że na tym terenie absolutnie nie planujemy zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej. Ten teren ma być przeznaczony pod celem przede wszystkim utrzymania funkcji zielonych - dodaje Gulewski.
Co dalej z Winnicą w Toruniu? Ruszają konsultacje
Fundacja Stabilo wraz z Fundacją Toruńskiej Psychologii i przedstawicielami gminy zaprasza na konsultacje społeczne dotyczące Winnicy. Pierwsze spotkanie odbędzie się w najbliższą sobotę (12 października) o godzinie 11 w Instytucie Psychologii UMK. W jego trakcie zostanie zaprezentowany konsultowany teren, jego historia, w tym najnowsza diagnoza jego zasobów i walorów przyrodniczych, cech charakterystycznych, jak również dotychczasowych propozycji zagospodarowania i wykorzystania obszaru.
Drugie spotkanie przyjmie formę spaceru badawczego na Winnicy. Poprowadzą go Maciej Nielipowicz (Wpływamy na Toruń) i Mariusz Warachim (Fundacja Zielone Kujawy). Uwagi i pomysły uczestników i uczestniczek zbiorą studentki i studenci psychologii UMK. Spacer rozpocznie się 19 października o godz. 11:00 w okolicach Młyna Trzeposz przy ul. Winnica 44.
26 października o godz. 11:00 odbędą się warsztaty przyszłościowe, które przybiorą formułę dyskusji przy stolikach, przy których będzie można podzielić się pomysłami na zagospodarowanie tej części Torunia. Więcej informacji na głównej stronie grodu Kopernika.