Wszystkich Świętych 2022: Czy 1 listopada trzeba iść do kościoła? Czy msza na cmentarzu wystarczy?

i

Autor: CC Unsplash.com / licencja Creative Commons / Zdjęcie poglądowe Wszystkich Świętych 2022: Czy 1 listopada trzeba iść do kościoła? Czy msza na cmentarzu wystarczy?

Wszystko jasne!

Wszystkich Świętych 2022: Czy 1 listopada trzeba iść do kościoła? Czy msza na cmentarzu wystarczy?

2022-10-31 11:44

Wszystkich Świętych 2022 wypada we wtorek. Czy 1 listopada trzeba iść do kościoła? Czy Msza Święta na cmentarzu wystarczy? Prawo kościelne jest w tym przypadku bardzo precyzyjne. W poniższym materiale rozwiewamy wszelkie wątpliwości, dotyczące uczestnictwa we Mszy Świętej w dniu Wszystkich Świętych. Praktykujący katolicy muszą się zastosować do tych zasad.

Dzień Wszystkich Świętych kojarzymy przede wszystkim z tradycją odwiedzania grobów naszych bliskich zmarłych. W 2022 roku Wszystkich Świętych wypada we wtorek, więc zasadne pozostaje pytanie, czy 1 listopada trzeba iść do kościoła? Praktykujący katolicy muszą uczestniczyć we Mszy Świętej podczas tzw. świąt nakazanych. Analiza prawa kościelnego w tym przypadku jest prosta.

Wszystkich Świętych 2022: Czy trzeba iść do kościoła? Czy Msza Święta na cmentarzu wystarczy?

Nie ma żadnych wątpliwości - Wszystkich Świętych znajdziemy na liście tzw. świąt nakazanych, więc praktykujący katolicy muszą tego dnia wziąć udział we Mszy Świętej, jeśli nie chcą się narazić na grzech. 1 listopada na większości cmentarzy odprawiana jest Eucharystia, więc możemy skorzystać z okazji i przy okazji odwiedzin grobów naszych bliskich zmarłych, spotkać się również z Bogiem. W skrócie - taka msza również jest "uznawana". Nie wystarczy natomiast zapalenie zniczy na cmentarzu. Jeśli chcecie udać się do kościoła, to koniecznie sprawdźcie, o której godzinie odprawiane są tego dnia msze. Ich porządek może być inny niż zazwyczaj.

Kto nie musi iść do kościoła w dniu Wszystkich Świętych?

Praktykujący katolicy, którzy udadzą się na Mszę Świętą 31 października w godzinach wieczornych nie muszą iść do kościoła/uczestniczyć w Eucharystii na cmentarzu dnia 1 listopada. - Nakazowi uczestniczenia we Mszy Świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego - głosi Kodeks Prawa Kanonicznego.

1 listopada obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych. Nie jest to Dzień Zmarłych. Zaduszki wypadają 2 listopada. We wtorek wspominamy osoby kanonizowane, beatyfikowane oraz pozostałych zmarłych, którzy zostali zbawieni i trafili do nieba.

Sonda
Często odwiedzasz cmentarze?
Groby symboliczne znanych Polaków. Niezapomniani

Planujesz WŁASNY POGRZEB? Nie tylko Ty! 

Posłuchaj rozmowy, która przełamuje tabu o umieraniu.

Listen to "Czy warto zaplanować własny pogrzeb? Jak oswoić się z myślą o śmierci? Nie ma głupich pytań" on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki