Wszystkich Świętych 2022 w Toruniu to nie tylko uroczystość, odwiedzanie grobów bliskich, ale również spore wyzwanie organizacyjne. Jak co roku, nad bezpieczeństwem w tym okresie będą czuwać setki policjantów i strażników miejskich. Reporter Radia ESKA Toruń zapytał funkcjonariuszy, jak wygląda kwestia kradzieży na cmentarzach, czy to wciąż poważny problem? Aspirant Wojciech Chrostowski z KMP w Toruniu ma dobre wieści.
Toruń: Spada liczba kradzieży na cmentarzach. We Wszystkich Świętych będzie podobnie?
- W ostatnim czasie, a sprawdzałem od 1 września 2022 roku, nie zarejestrowano w KMP Toruń żadnych postępowań prowadzonych pod kątem art. 262 par. 2 kodeksu karnego (ograbienie nagrobka). Za to przestępstwo może grozić do 8 lat więzienia. Niezależnie od tego, szczególnie w okresie Święta Zmarłych intensyfikujemy działania w okolicach cmentarzy, by zapobiegać tego typu zdarzeniom - poinformował asp. Wojciech Chrostowski, rzecznik prasowy KMP w Toruniu, cytowany przez portal Radia ESKA Toruń.
Takie kradzieże to najczęściej wybryki chuligańskie młodych ludzi. Przedstawiciele Straży Miejskiej w Toruniu również podchodzą do sprawy z optymizmem.
- Strażnicy Miejscy odbywali i odbywają patrole nocne. Proceder ten udało się w znacznym stopniu ukrócić. Kontrole są również realizowane oczywiście w godzinach dziennych, bo złodzieje nie grasują tylko i wyłącznie w godzinach nocnych. Są nasilone działania zarówno patroli samodzielnych, jak i patroli wspólnych z funkcjonariuszami Policji oraz Służbą Celno-Skarbową - poinformował Jarosław Paralusz Radio ESKA Toruń, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Toruniu
Wszystkich Świętych 2022 w Toruniu. Jak zadbać o bezpieczeństwo?
Powyższe optymistyczne przesłanki to jedno, ale zachowanie czujności to drugie. Wszak okazja nadal czyni złodzieja. Co zrobić, aby nie dać im szansy na "udaną akcję"? Przydatne rady pojawiły się na stronie KMP w Toruniu.
- Opuszczając miejsce zamieszkania upewnijmy się, czy odpowiednio zabezpieczyliśmy je przed kradzieżą. Zamykajmy wszystkie okna i drzwi, poprośmy zaufanego sąsiada, aby zwrócił uwagę na ich stan podczas naszej nieobecności i zbierał leżące pod drzwiami ulotki – to one często są sygnałem dla złodzieja, że pozostawiliśmy mieszkanie.
- Porządkując groby naszych bliskich, nie zapominajmy o naszych torbach, torebkach, reklamówkach pozostawianych często na ławkach, czy pomnikach bez nadzoru. Stają się one łatwym łupem złodzieja. Starajmy się przekładać dokumenty, pieniądze, klucze od mieszkania, czy samochodu w wewnętrzne kieszenie ubrań, aby mieć je cały czas przy sobie i uniemożliwić złodziejowi bezpośredni do nich dostęp.
- Pojazdy, którymi przyjeżdżamy na cmentarze starannie zamykajmy i nie pozostawiajmy w nich wartościowych przedmiotów, szczególnie w widocznych miejscach, np. na siedzeniach.
-
Parkując swój samochód na parkingu, przy cmentarzu, starajmy się robić to w sposób umożliwiający korzystanie z tych miejsc innym kierującym jak i pieszym. Na cmentarzach i w ich okolicach będzie bardzo tłoczno.
- Wracając z cmentarzy po zmroku, pamiętajmy, aby unikać pustych, rzadko uczęszczanych miejsc, nieoświetlonych alejek, uliczek, ciemnych bram – w takich miejscach najłatwiej możemy stać się ofiarą przestępstwa. W miarę możliwości, starajmy się unikać w te dni samotnych wędrówek i szczególnie wieczorami wracajmy do domu w towarzystwie bliskiej osoby, znajomego, bądź sąsiada.
- Zabierajmy ze sobą elementy odblaskowe, które dadzą szansę kierowcom dostrzeżenie nas z większej odległości. To, że my widzimy nadjeżdżający pojazd nie znaczy, że kierujący tym pojazdem zauważy nas.
- Pamiętajmy, że nawet zwykła latarka, świecąca z daleka w ciemności, jest w stanie uratować nam życie.
Jeżeli byliście świadkami wypadku bądź niepokojącego zdarzenia w regionie - pożaru, stłuczki itd., dajcie nam znać! Ostrzeżemy innych i ułatwimy komunikację. Zapraszamy również w razie jakichkolwiek problemów/pytań. Czekamy na naszym Facebooku oraz na mailu - [email protected].