Nadaj imiona toruńskim sokołom!

i

Autor: fot. PGE Toruń Nadaj imiona toruńskim sokołom!

Wybierz imiona toruńskim sokołom!

2019-05-25 17:31

Do 28 maja trwa konkurs na imiona dla czwórki piskląt toruńskiej pary sokołów wędrownych – Katarzynki i Piernika –gniazdujących na kominie PGE Toruń. Internauci mogą głosować na najciekawsze propozycje spośród zgłoszonych wcześniej imion. Organizatorem konkursu jest Stowarzyszanie na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”, a fundatorem nagród PGE Toruń.

Wybór imienia dla sokołów nie będzie łatwy, bo wśród propozycji - wszystkie są godne i bardzo ciekawe. Wśród propozycji imienia dla samca odnajdujemy takie, jak: Strzała, Artus, Toron, Flisak, Mikołajek, Bulwarek, Pierniczek, Kopernik, Gotyk, czy Kujawiak. Propozycje dla samicy to: Astra, Gwiazdka, Słodka, Luna, Kaśka, Torunka i Pierniczka. Głosy możecie oddawać pod adresem: http://peregrinus.pl/pl/torun-pge-podglad

Obecne pisklęta wykluły się w nowym gnieździe, które toruńska para sokołów wędrownych otrzymała w marcu tego roku. W gnieździe zamontowano kamery do transmisji on-line. Od tego czasu możemy na bieżąco śledzić ich życie i rozwój.

Przypomnijmy, w drugiej połowie maja odbyło się obrączkowanie piskląt. Także tę czynność mogliśmy oglądać w sieci na żywo, dzięki zamontowanym w gnieździe kamerom on-line. Czworo niespełna miesięcznych piskląt, które wykluły się na kominie toruńskiego PGE zaobrączkowało Stowarzyszanie na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”.

Sokoły wędrowne są indywidualnie znakowane dwoma rodzajami obrączek. Toruńskie pisklaki otrzymają: na jedną nogę niebieską obrączkę obserwacyjną z dużymi literami i cyframi. Niebieski kolor obrączki obserwacyjnej oznacza, że sokół urodził się w naturze. Na drugą nogę założona zostanie żółta obrączka ornitologiczna, której kolor świadczy o urodzeniu w środowisku miejskim.

Pisklęta są potomstwem toruńskiej pary Katarzynki i Piernika, które swój dom znalazły właśnie na kominie elektrociepłowni. Gniazdo zostało zawieszone w roku 2010, jednak na pierwszy lęg ornitolodzy czekali aż siedem lat, aż do roku 2017, kiedy to ptaki wyprowadziły dwa młode. Sukces ten powtórzyły również w roku 2018. Obecną samicę ornitolodzy obserwowali w tym miejscu od roku 2014, kiedy to jeszcze była w upierzeniu młodocianym. Ptak ten nie posiadał obrączek. Niedługo potem pojawił się również młody samiec o numerze obrączki obserwacyjnej 2 AD. Był to ptak, który wykluł się w roku 2015 na kominie włocławskiego ANWILu.

Jeżeli byliście świadkami wypadku bądź niepokojącego zdarzenia w regionie - pożaru, stłuczki itd., dajcie nam znać! Ostrzeżemy innych i ułatwimy komunikację. Zapraszamy również w razie jakichkolwiek problemów/pytań. Czekamy na naszym Facebooku oraz na mailu - [email protected].

Zobacz też:

>>> Do podróży w czasie zaprasza Dom PRL. To nowe miejsce w Toruniu [GALERIA, AUDIO]

>>> UMK w Toruniu będzie miał supernowoczesny ośrodek konserwacji zabytków [ZDJĘCIA]

>>> Tatuaże w szczytnym celu. W Toruniu rusza Charytatywny Walk in Day

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki