Ten tydzień to kolejne egzaminy, tym razem dla ósmoklasistów, wcześniej planowane rady pedagogiczne oraz gorący czas dla maturzystów.
Jak wygląda rzeczywistość strajkowa w toruńskich szkołach? Nauczyciele, z którymi rozmawiamy - między innymi z SP nr 24 - są pełni emocji. Często sprzecznych. Zwłaszcza w okresie egzaminów swoich uczniów, z którymi spędzili tyle lat, a teraz - jak sami mówią - musieli ich na ten ważny moment opuścić, ale mają w nich wsparcie. Zresztą widzieliśmy, jak po wyjściu z sal gimnastycznych gimnazjaliści i ósmoklasiści kierowali swoje kroki do protestujących pedagogów i to im pierwszym zdawali relację, jak wypadli.
Popierają ich również rodzice. Do niektórych placówek zanoszą ciasta, kanapki, próbują zamienić kilka słów. Kontakt przez e-dziennik jest niemożliwy, bo strajkujący nauczyciele nie powinni z niego korzystać. W końcu to forma pracy. Dlatego poszły w ruch prywatne adresy e-mail, telefony. Zdarzają się i mniej życzliwe - zdradzają pedagodzy. A jaka jest atmosfera wśród nauczycieli? "Mamy czas, żeby ze sobą porozmawiać, nie tylko na gruncie zawodowym".
W czwartek 18 kwietnia miała się rozpocząć przerwa świąteczna do 23 kwietnia włącznie. Jednak związki zawodowe podjęły decyzję o ciągłości strajku, tak więc i te dni upłyną na przebywaniu w szkołach i przedszkolach. Ponadto na czwartek zaplanowano posiedzenie Rady Dialogu Społecznego i kolejne rozmowy na linii rząd-związki.
>>> Toruń: Pod sądem i bankiem pojawiły się dziwne znaki ostrzegawcze [ZDJĘCIA]
Niezależnie od ich efektu i finału strajku nauczyciele twierdzą, że sami dla siebie i tak wygrali. Posłuchajcie materiału!
Przed szkołami pojawiają się napisy kredą na boiskach (zdjęcia w galerii nad tekstem). To "sprawka" Toruńskiego Strajku Kobiet, który w ten sposób popiera nauczycieli, a sama inicjatywa jest ogólnopolska. Jak powiedziała nam Agata Chyżewska-Pawlikowska z TSK, dziś (17 kwietnia) odbędzie się kolejny wiec poparcia. Początek o 18.00 pod pomnikiem Mikołaja Kopernika.
Komunikat Urzędu Miasta Torunia, ws. strajku 16 kwietnia
- Razem strajkuje 1114 osób, co stanowi 44,1 % w stosunku do obecnych w pracy, strajkujący nauczyciele stanowią 64,3 % obecnych w pracy nauczycieli, a pracownicy administracji i obsługi 3,9 % obecnych pracowników tej grupy. 16 kwietnia odbył się egzamin ósmoklasisty z zakresu matematyki we wszystkich 28 szkołach podstawowych prowadzonych przez GMT, których uczniowie ten egzamin byli zobowiązani złożyć. Z tego obowiązku byli wyłączeni uczniowie Szkoły Podstawowej Specjalnej Nr 26.
- Wydział Edukacji Urzędu Miasta Torunia na bieżąco monitoruje sytuację związaną z organizacją egzaminów ósmoklasisty. Wydział Edukacji we współpracy z dyrektorami szkół z klasami maturalnymi monitoruje sytuację związaną z klasyfikacją końcoworoczną tych uczniów oraz zatwierdzaniem wyników klasyfikacji przez rady pedagogiczne - podkreślają przedstawiciele UMT