Zesłanie Ducha Świętego - co to za święto?

i

Autor: CC Unsplash.com Zesłanie Ducha Świętego - co to za święto? Czym są Zielone Świątki? Kiedy trzeba iść do kościoła? / Zdjęcie poglądowe

Zesłanie Ducha Świętego - co to za święto? Czym są Zielone Świątki? Kiedy trzeba iść do kościoła? [31.05.2020]

2020-05-29 17:35

Zesłanie Ducha Świętego zbliża się wielkimi krokami. W polskiej tradycji nazywamy je również Zielonymi Świątkami. Co to za święto? Kiedy trzeba iść do kościoła, aby celebrować Zesłanie Ducha Świętego? Sprawdzamy dla was zasady, które obowiązują praktykujących katolików. W 2020 roku Zielone Świątki przypadają 31 maja.

Zesłanie Ducha Świętego - co to za święto? Czym są Zielone Świątki?

Zesłanie Ducha Świętego to według Dziejów Apostolskich wydarzenie, które miało miejsce w pierwsze po zmartwychwstaniu Jezusa święto Pięćdziesiątnicy. Na zebranych w wieczerniku apostołów zstąpił Duch Święty. Apostołowie zaczęli przemawiać w wielu językach (ksenolalia) oraz otrzymali inne dary duchowe. 

Zesłanie Ducha Świętego uważa się za początek Kościoła. Bóg został objawiony w Starym Testamencie, Syn nauczał osobiście na Ziemi, a jego służbę ukoronowało Zesłanie Ducha Świętego, którego obiecał.

Zielone Świątki z kolei to potoczna nazwa święta Zesłania Ducha Świętego, którego geneza związana jest z przedchrześcijańskimi - pogańskimi - obrzędami wiosennymi o charakterze płodnościowym (siła drzew, zielonych gałęzi i wszelkiej wegetacji) oraz zaduszkowym (kult przodków, dziady wiosenne).

Definicje pochodzą z portalu Wikipedii.

Zesłanie Ducha Świętego - kiedy są Zielone Świątki w Polsce? 

Zesłanie Ducha Świętego jest w chrześcijaństwie świętem ruchomym i przypada 49 dni (7 tygodni) od Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego, a więc wypada również w niedzielę. W 2020 roku jest to 31 maja. 

Dla praktykującego katolika Zesłanie Ducha Świętego to jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu liturgicznym. W niedzielę osoby wierzące muszą udać się do świątyń, aby wziąć udział we mszy świętej.

W Polsce pierwszy dzień Zielonych Świąt jest dniem wolnym od pracy. Drugi dzień Zielonych Świątek zniesiono w 1951 roku. Uwaga - wyjątek stanowią tu wyznawcy Kościoła Zielonoświątkowego w RP, którzy na mocy Ustawy z dnia 20 lutego 1997 roku o stosunku Państwa do Kościoła Zielonoświątkowego w Rzeczypospolitej mają ten dzień wolny od pracy.

Sonda
Czy obchodzisz w sposób szczególny Zielone Świątki?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki