Polecany artykuł:
Zjawisko pojawi się w wyniku uderzenia w Ziemię strumienia wiatru słonecznego. Dotrze do ziemskich biegunów magnetycznych już dzisiaj wieczorem, około godziny 22:00. I jeśli ta prognoza się sprawdzi, w nocy z 27 na 28 lutego mamy sporą szansę na ujrzenie zorzy polarnej.
Zorza polarna - czy możemy ją oglądać w Toruniu?
Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest jednoznaczna. Zorzę polarną mogą podziwiać przede wszystkim mieszkańcy północnej Polski, a w najlepszej sytuacji są ci, którzy mieszkają nad morzem. Eksperci twierdzą jednak, że zorza polarna będzie widoczna także dla tych, którzy znajdują się w centralnej części naszego kraju. Czy uda się zatem zobaczyć zorzę w Toruniu? Jest na to szansa!
>>> Święto Chrztu Polski - to nowe święto państwowe 14 kwietnia. Co to dla nas oznacza? [WIDEO]
Zorza polarna - gdzie oglądać?
Jeżeli już podejmiemy próbę i udamy się w późnych godzinach wieczornych na podziwianie zorzy - wybierzmy miejsce oddalone od świateł miasta. Dobrym pomysłem będzie wyjazd poza Toruń, np. w okolice Przysieka. W tym przypadku ponownie jesteśmy mocno uzależnieni od pogody. Zresztą - znacie takie przypadki bardzo dobrze. Podobnie jest z Leonidami, Kwadrantydami, Perseidami itd.
Na szczęście jak donosi lokalny meteorolog Rafał Maszewski (serwis pogodawtoruniu.pl) - na niebie pojawią się jedynie nieliczne i niegroźne chmury!
Jak fotografować zorzę polarną?
Do tego celu najbardziej nadają się obiektywy szerokokątne. Fotografowie zalecają, aby przy fotografowaniu zorzy polarnej unikać wszelkich filtrów, które mogą powodować zniekształcenia. Aparat należy umieścić nieruchomo na statywie i zastosować następujące ustawienia: ISO 400-800, przysłona f2,8 - f4, czas naświetlania: 15-60 sekund.
Redakcja portalu torun.eska.pl życzy powodzenia wszystkim łowcom zorzy polarnej! Pochwalcie się swoimi zdjęciami na naszym Facebooku!