Rozwiązania architektoniczne stosowane przez budowniczych współczesnych świątyń rzeczywiście mogą zaskakiwać, o czym miał okazję przekonać się każdy, kto podróżował nieco po Polsce. Tego samego zdania zdają się być autorzy projektu "Architektura VII Dnia", którzy wyszczególnili nawet 12 obiektów sakralnych rodem z literatury science-fiction.
Nietypowa bryła i futurystyczne kształty niektórych z kościołów skłoniły pomysłodawców katalogowania współczesnych kościołów do stworzenia osobnej kategorii, w której prym wiodą kościoły przypominające.. statki kosmiczne.
Wśród tego nietypowego zestawienia zobaczymy m.in. kościół Matki Boskiej Królowej Świata z Radomia, kościół Św. Barbary Dziewicy i Męczennicy w Rudnikach, kościół Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i Św. Jana Pawła II z Torunia oraz kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego z Gdańska.
Gdańska "kosmiczna" świątynia została zaprojektowana przez architekta Politechniki Gdańskiej - Leopolda Taraszkiewicza. Przewidywała powstanie wielkiego kościoła dla ówczesnego ponad 50-tysięcznego Przymorza. Efektem pracy wiernych stał się jeden z największych kościołów Polski powojennej. Kościół cechuje się okrągłą sylwetką (stąd popularne nazwy Okrąglak i Gazownia) i dwoma poziomami (kościół dolny i górny).