Pogrzeb ofiar z Doliny Śmierci

188 trumien ustawionych w kościele. Przejmująca ceremonia pogrzebowa w Chojnicach

2024-09-02 17:21

W poniedziałek (2 września) w Chojnicach odbył się pogrzeb państwowy. Ceremonia pogrzebowa szczątków ponad 700 ofiar niemieckich zbrodni odnalezionych w wyniku prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej w Dolinie Śmierci rozpoczęła się od Mszy Świętej w Bazylice Mniejszej pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela. W świątyni ustawiono 188 trumien.

Chojnice: Pogrzeb szczątków ofiar niemieckich zbrodni. 188 trumien w kościele

To widok, którego nie da się łatwo zapomnieć. 188 trumien zostało ustawionych w kościele w Chojnicach. Ceremonię pogrzebową przygotował IPN we współpracy z Urzędem Miasta w Chojnicach. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył biskup pelpliński Ryszard Kasyna. W chojnickiej Bazylice Mniejszej pojawili się prezes IPN dr Karol Nawrocki oraz przedstawiciele władz państwowych, regionalnych i lokalnych. Szczątki ponad 700 ofiar niemieckich zbrodni z czasów II wojny światowej zostały odnalezione na północnych obrzeżach Chojnic zwanych Doliną Śmierci podczas prac ekshumacyjnych w ramach śledztwa prowadzonego przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku w latach 2021-2024.

Kondukt pogrzebowy przeszedł ulicami:

  • Myśliboja,
  • Kościuszki,
  • Sukienników
  • Gdańską

na Cmentarz Ofiar Zbrodni Hitlerowskich. Tam w zbiorowym grobie przygotowanym przez Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN spoczęły szczątki ofiar. Dalszy ciąg materiału znajduje się pod galerią ze zdjęciami z kościoła w Chojnicach.

Kolejne poszukiwania prokuratorów z IPN

Prokuratorzy Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku w ramach prowadzonego śledztwa planują czynności w kilku innych miejscach Pomorza Gdańskiego, gdzie mogą znajdować zbiorowe mogiły ofiar "Zbrodni Pomorskiej 1939 roku". Burmistrz Chojnic Arseniusz Finster zwrócił się do ofiar masowego mordu.

- To nie tylko chwila pożegnania i oddania szacunku pomordowanym niewinnym ludziom, ale także ulga, że po 85 latach kości bliskich znalazły godne miejsce pochówku. Otrzymały godne upamiętnienie. Jako Pomorzanin i chojniczanin składam wam wyrazy głębokiego współczucia z powodu traumatycznych przeżyć waszych bliskich, rodziców, dziadków - powiedział burmistrz.

Podczas ceremonii odczytano także list ministra Władysława Kosiniaka-Kamysza. - Nie bez powodu Pola Igielskie zostały nazwane przez okolicznych mieszkańców Doliną Śmierci. To tam zamordowano ok. 500 mieszkańców powiatu chojnickiego. Zabijali swoich sąsiadów - podkreślił szef MON.

Uroczystości zakończyły się po godzinie 16:30. 

Pogrzeb strażaka Łukasza Włodarczyka
Pogrzeb ofiar zamordowanych w Dolinie Śmierci

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki