Europejskie Centrum Solidarności (ECS) przygotowało szereg wydarzeń upamiętniających historyczny protest robotników. Będzie to 10 spacerów subiektywnych po Stoczni Gdańskiej, wręczenie Medalu Wolności Słowa oraz Medalu Wdzięczności, wykład z cyklu “Etyka Solidarności” oraz uroczyste otwarcie bramy nr 2.
Dr Kacper Dziekan, główny specjalista ds. projektów międzynarodowych w ECS, podkreśla, że gdańska instytucja od wielu lat jest otwarta na współpracę ze społecznością ukraińską i białoruską zamieszkującą w Trójmieście.
eżeli chodzi o Białorusinów, zaczęło się to na dobre po sfałszowanych wyborach prezydenckich w tym kraju w sierpniu 2020 r., kiedy doszło do masowych protestów. W przypadku Ukrainy tą datą graniczną był oczywiście 24 lutego 2022 r. czyli agresja Rosji na naszego wschodniego sąsiada
- mówi Kacper Dziekan dla Gdańsk.pl
Polecany artykuł:
Kiedy odbędą się spacery po ukraińsku i białorusku?
Pierwsze oprowadzanie po wystawie stałej odbędzie się w języku ukraińskim, w sobotę 26 sierpnia, o godz. 17.00. Przewodnikiem będzie Lew Zacharczyszyn – pełnomocnik dyrektora ECS ds. polsko-ukraińskiej solidarności, działacz społeczny, b. konsul generalny Ukrainy w Gdańsku. Dzień później, w niedzielę, 27 sierpnia, o godz. 17.00 zaplanowano zwiedzanie w języku białoruskim. Po wystawie ECS oprowadzi Taciana Lysenko, absolwentka Wydziału Historycznego Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego oraz licencjonowana przewodniczka. W 2020 roku opuściła ona Białoruś ze względu na sytuację polityczną.
Jak co roku otwarcie historycznej bramy
Od 2014 r. jednym z głównych elementów obchodów Sierpnia’80, organizowanych przez ECS, jest uroczyste otwarcie dawnej bramy stoczniowej nr 2. Wydarzenie, na które wstęp jest wolny, odbędzie się 31 sierpnia, o godz. 11.00.