5 kłamstw w CV, które mogą przekreślić naszą karierę

i

Autor: mat.prasowe 5 kłamstw w CV, które mogą przekreślić naszą karierę

5 kłamstw w CV, które mogą przekreślić naszą karierę

2018-01-08 9:29

5 kłamstw w CV, które mogą przekreślić naszą karierę

Odpowiadając na atrakcyjne oferty pracy, można ulec pokusie „koloryzowania” życiorysu, czyli podawania informacji, które nie są zgodne z prawdą. Unikajmy tego typu zachowań i nie oszukujmy w kwestii wykształcenia lub zainteresowań. Według ekspertów Pracuj.pl kłamstwo w CV po prostu się nie opłaca.

Chcąc zapracować sobie na zaufanie pracodawcy, trzeba być uczciwym. Nie wprowadzajmy potencjalnego szefa w błąd, ponieważ nietrudno zdemaskować kłamstwa. Szczególnie szybko wychodzą na jaw informacje dotyczące kwestii, takich jak:

  1. Doświadczenie

Mimo że papier przyjmie wszystko, potencjalny pracodawca jest zdecydowanie bardziej krytycznym odbiorcą informacji, jakie mu przekazujemy. Chcąc zweryfikować, czy rzeczywiście przez kilka lat pracowaliśmy na określonym stanowisku, może zwrócić się bezpośrednio do poprzedniego szefa. Brak doświadczenia widać wyraźnie również w trakcie pracy. Nie poradzimy sobie z samodzielną realizacją zadań przypisanych do stanowiska, którego nigdy nie zajmowaliśmy.    

  1. Kompetencje

Nie warto kłamać również w kwestii kompetencji, ponieważ w tym przypadku grozi nam nie tylko utrata zaufania pracodawcy. Możemy ponieść szereg innych konsekwencji, z odpowiedzialnością karną włącznie. Jeśli np. skłamiemy na temat naszego wykształcenia, popełnimy wykroczenie, które stanie się przestępstwem z chwilą odebrania pierwszego wynagrodzenia. Nie wspominajmy w CV o ukończeniu studiów, jeśli wciąż się uczymy lub nie obroniliśmy pracy magisterskiej. Opiszmy stan faktyczny.

Możemy stworzyc CV funkcjonalne, w którym eksponujemy doświadczenie i umiejętności

i

Autor: mat.prasowe Możemy stworzyc CV funkcjonalne, w którym eksponujemy doświadczenie i umiejętności

  1. Znajomość języka

Dość popularnym sposobem weryfikacji umiejętności kandydata podczas rekrutacji są testy językowe. Rekruterzy wręczają arkusze osobom ubiegającym się o stanowisko lub rozpoczynają rozmowę w języku obcym, którego znajomość była jednym z wymogów wskazanych w ofercie pracy. Obydwa sposoby pozwalają szybko przekonać się, czy informacja przedstawiona w CV była prawdziwa.

  1. Okres zatrudnienia

Szybko weryfikuje się również dane dotyczące okresów, w trakcie których pracowaliśmy w danych miejscach. Wystarczy np. wykonać telefon do firm wspomnianych w życiorysie. Jeśli przez pewien czas nie pracowaliśmy, możemy np. stworzyć CV funkcjonalne, w którym eksponuje się dane dotyczące kwalifikacji i umiejętności, niekoniecznie zachowując porządek chronologiczny.

  1. Zainteresowania

Choć pozornie mają niewielki wpływ na to jak pracujemy, mogą świadczyć o naszych cechach lub… przekreślić nasze szanse na otrzymanie pracy. Nie wspominajmy w życiorysie o zainteresowaniach, jeśli ich nie posiadamy. Podając nieprawdziwe informacje, możemy narazić się na kompromitację, jeśli nasz rozmówca ma wiedzę na temat danej dziedziny. Gdy dojdzie do czegoś takiego, stracimy szansę na pracę.  

CV powinno być przemyślane i napisane zgodnie z prawdą

i

Autor: mat.prasowe CV powinno być przemyślane i napisane zgodnie z prawdą

Kłamstwo zawarte w CV lub wypowiedziane podczas rozmowy kwalifikacyjnej może przekreślić nasze szanse na otrzymanie posady w danej firmie. Warto być uczciwym – na każdym etapie relacji z pracodawcą i niezależnie od tego, czy daną informację można łatwo zweryfikować. W przeciwnym razie nie zdobędziemy wymarzonej pracy lub szybko ją utracimy.

Artykuł sponsorowany

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki